Анатолій Топал: «Київ – після Одеси перше місто за попитом на житло»

За даними аналітичного центру DOM RIA середня вартість квадратного метра первинної нерухомості в Україні за рік зросла на 8 відсотків. Про ціни на первинне та вторинне житло в країні говоритимемо з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Анатолієм Топалом – віце-президентом Асоціації професійних управителів нерухомістю.

Чому в різних регіонах країни ціни різняться?

Справа в тому, що тут враховується попит і кількість будівництва, і ми розуміємо, чому Київ. Тому що сюди їдуть всі за київським сонцем і київським щастям, роботою. Дійсно в Києві є кошти, можна заробити. І будується багато. Київ, мабуть, після Одеси перше місто по попиту.

Чи варто вкладати гроші в новобудови чи у вторинне житло?

Треба враховувати всі ризики. Ризики технічні, ризики документальні, економічні. І вже вам приймати рішення, яке житло купувати – первинне чи вторинне. Мінуси первинного житла: по-перше, вам треба дочекатися, поки воно ввійде в експлуатацію. Дуже багато ризиків, тому що навіть купуючи житло і начебто здане в експлуатацію, начебто є право власності, а комунікації будуть не підключені, що доволі часто зараз відбувається. Плюс до цього це якість будівництва. На жаль, ще не того рівня, що чекалося. Вторинне – з приводу якості дуже складно казати. Але житло ви отримуєте відразу.

Наскільки відомо, на ринку ціни на вторинне житло падають.

З приводу падіння чи зростання цін казати про якісь там тенденції ще зарано. 2018-й показав, що падіння зупинилося. Окрім сегменту масової радянської забудови, в усіх інших зупинилося. А що буде в 2019 році, ми не знаємо, що буде.

Чи є якісь незалежні компанії, які можуть перевірити і стан житла щодо того, як воно побудоване, і щодо юридичного оформлення побудови житла?

Є такі компанії, які беруть комплекс перевірок, починаючи від юридичної і закінчуючи технічною. Але самі розумієте, скільки коштує такий аудит. Ми подібний аудит, окрім юридичного блоку, замовили для перевірки кількох будинків при створенні там ОСББ. Повний аудит чотирьохпарадного дев’ятиповерхового будинку нам коштував більше 40 тис. грн. І це по дуже великому блату. Але цей аудит потрібен.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти