Андрій Миселюк: «Я впевнений в тому, що дебатів як таких на стадіоні не буде»

Кандидати у президенти України Петро Порошенко та Володимир Зеленський ніяк не могли домовитися про зустріч на дебатах. Претенденти на президентське крісло надсилали один одному запрошення за допомогою відеороликів. Висували різні умови, називали час і дати проведення дискусії, які розходилися на тиждень. Зрештою домовилися. Про дебати сьогодні говоритимемо з гостями студії «Доброго ранку, Країно!» Андрієм Миселюком та Олексієм Якубіним – політичними експертами.

Чому Зеленський спочатку відмовився прийти на дебати на «Суспільному»? В чому тут проблема?

Андрій Миселюк: Тут не проблема, тут справа в тому, що завдання у кандидатів було різне. Завдання Порошенка полягало в тому, щоб за будь-яку ціну витягнути свого конкурента на поле дискусії та провести її в тому форматі, в якому він однозначно був би переможцем. Тобто з професійних питань, з геополітики, економіки, політики, тобто там, де Зеленський практично є неофітом. І звичайно Порошенко сподівався на то, що якщо він в прямому ефірі зможе довести свою перевагу, це покращить його позиції перед другим туром.

Завдання Зеленського полягало в тому, щоб влаштувати шоу. Красочне, по своїх правилах і в тому форматі, в якому йому звично і в якому він буде виглядати, скажімо так, переможцем і набагато краще свого опонента. І в результаті цього тягнулася ця перекидка датами, форматами. І нарешті начебто визначилися, але я ще два тижні тому спрогнозував ще два тижні тому, що дебатів не буде, і я думаю, що в останній момент щось знайдеться. Я думаю, що скоріш за все це буде кандидат Зеленський, який від цих дебатів відмовиться. Можливі умови – вчора йому підказку дав пан Гордон, коли сказав, що це безпека, може, скаже щось про інтереси виборців, тобто буде якийсь привід. Я впевнений в тому, що дебатів в тому плані, що вони між собою будуть обмінюватися аргументами, на стадіоні не буде.

Олексій Якубін: Насправді, заочні дебати вже тривають, я вважаю. Три останні тижні ми бачимо заочні дебати, коли кандидати обмінюються ідеями, обмінюються форматами. Навіть дебати про дебати – це вже є дебати. Те, що ми взагалі всі ці тижні це обговорюємо, це показник того, що заочні дебати тривають, більше того, навіть були телефонні розмови між кандидатами. Тому, якщо говорити чесно, я багато не очкую від сьогоднішньої дати. В тому сенсі, що ми там з вами можемо побачити обіцяне обговорення саме якихось програмних речей. Дебати – це багато в чому шоу. Більше того, якщо говорити про українське законодавство, все ж таки ці дебати не є обов’язковим елементом. Тобто, грубо кажучи, це одна з опцій, яка створюється, але кандидати насправді не зобов’язані приходити на дебати.

По факту ми бачимо, що всі ці тижні те, що ми хотіли почути від кандидатів, я думаю, ми почули і навіть побачили. Це навіть деякою мірою метафорично. Можна собі уявити, що є два яблука: одне – трошки гниленьке, яке ми бачили п’ять останніх років, одне поки що зелене. Тобто воно поступово набуває якоїсь якості. І якщо говорити в цілому, в мене навпаки складається враження, що деякий президент скоріше намагався деякою мірою уникнути дебатів. Тому що він розуміє, що на таких дебатах Зеленський буде виглядати щиріше. Тобто українці, які будуть на нього дивитися, враховуючи також той факт, що в нього набагато нижчий анти рейтинг, майже його немає на відміну від діючого президента, будуть сприймати його як людину, яка ще тільки входить в політику. Тобто якісь речі йому ще можна пробачити, що, можливо, він чогось ще не знає.

А от у діючого президента якраз проблема в його досвіді. Досвід діючого президента для суспільства наразі є токсичним. Якщо кожен другий українець говорить «ніколи знову», це показник того, що люди вже наслухалися Порошенка. Обіцяти пер обіцяти обіцяне, і ми постійно це чуємо з різних трибун. Плюс в мене склалося враження, що ці тижні команда президента більшою мірою присвятила якомусь бруду, який виливався в бік Зеленського. Можливо, це не сам президент робив. Але ми розуміємо, що це люди, які з ним афільовані. І сам формат, який запропонований. Навіщо робити дві сцени? Тобто якщо ми з вами навіть не побачимо якоїсь жвавої дискусії, то по факту вона всі ці тижні вже була.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти