Андрій Поддимай: «Якщо вартість коштів дорожчає для банків, для громадян вони не можуть подешевшати»

Верховна Рада України 3 липня ухвалила законопроект 6027-д про внесення змін у деякі законодавчі акти щодо відновлення кредитування. Його підтримали 239 депутатів. Закон захистить інтереси банків, але чи зробить отримання кредитів зручнішим і доступнішим для українців, про це будемо говорити з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Андрієм Поддимаєм – юристом.

Будь-який закон, який стосується кредитування, має зробити так, щоб люди легко брали кредити. Цей закон, який став законом з 3 липня, він такий?

Ні. Про цей закон не можна так сказати, тому що в більшій мірі він захищає банки і фінансові установи, які дають кошти. Перше положення це стосовно поручителів. По-перше, збільшено строк, в який банки мають право звернутися до поручителів за вимогою повернути кошти. Друге – це те, що раніше у нас порука припинялася, якщо банк, наприклад, змінював облікову ставку. Це значить, якщо ви кредит взяли під 18 відсотків, поручитель на це погодився, і раптово банк думає: а давайте збільшимо до 20. Банк збільшує до 20 відсотків кредитну ставку, але не погоджує це з поручителем. В такому випадку законом нам передбачено, що порука припиняється, Тобто будь-яких вимог до поручителя, якщо банк без його згоди збільшив кредитну ставку, не може бути. А зараз порука не припиняється, але поручитель несе відповідальність в рамках тієї ставки, на яку він підписався. Банк може збільшити до 20 відсотків, але поручитель все одно в нас лишається і він буде нести відповідальність в рамках 18 відсотків.

Тобто новий закон українців не захищає?

Так. І хочу додати, що в цей період, коли прийняли закон, Національний банк підняв облікову ставу до 17,5%. Для простих громадян це значить, що вартість коштів, які надає Нацбанк в кредит, щоб вони могли передати ці кошти громадянам, у нас збільшилась. Як банки працюють? Банк бере кошти або в НБУ або за рахунок депозитів. Тобто для банків ці кошти стали дорожчими. Звісно, що банку треба щось заробляти, тому і кредитування в нас трошки зросте.

Яків Смолій прогнозував, що навпаки ставки будуть зменшуватися. Нам цього не очікувати?

Якщо в нас в минулому році близько 12% була облікова ставка, за рік вона піднялася на 5%. Як пояснює Нацбанк, це потрібно для боротьби з інфляцією. Тому якщо вартість коштів дорожчає для банків, для громадян вони не можуть також подешевшати.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти