Анна Саєнко: «Жертва повинна відділятися від кривдника»

Якщо б’є, значить, виселять. Домашніх тиранів, які піднімають руку на членів своєї родини, будуть відселяти з квартири або будинку – це законодавча ініціатива МВС. Поговоримо про домашнє насильство і про те, як вберегтися від нього, з гостею студії «Доброго ранку, Країно!» Анною Саєнко – юристом громадської організації  «Ла Страда – Україна»:

 

«Якщо ми говоримо про такий тимчасовий захід захисту постраждалої особи, то цей наказ МВС, який набув чинності 11 вересня, це перший підзаконний нормативно-правовий акт на виконання закону про запобігання та протидію домашньому насильству. Закон у нас діє з січня місяця. Якщо ми говоримо про терміновий заборонний припис, дає він право постраждалій особі до 10 діб знайти в собі сили далі щось зробити. Поки не діяв цей терміновий заборонний припис, законом передбачено інший спеціалізований захід, як обмежений припис, який вже видається судом. Постраждала особа звертається із заявою до суду, і там може бути обмежено право проживання, право перебування, право розшуку, спілкування з постраждалою дитиною, спілкування з постраждалою особою особисто або через третіх осіб, або наближення на певну відстань строком до 6 місяців з можливістю продовження ще на півроку.

 

Якщо особа страждає від домашнього насильства, вона має право звернутися за приписом. Чому не звертаються за допомогою? Є декілька факторів. Це психологічний фактор, тому що особа, яка страждає від насильства, піддається психологічному тиску, агресор може маніпулювати психікою, агресор може залякувати, переслідувати. Людина боїться за своє життя. Друге – це економічний фактор. Людина не має, куди піти. Або боязкість того, що відберуть дітей. Це те, чим маніпулюють. І також це зневіра і відсутність підтримки постраждалих. Досить часто після звернення до правоохоронних органів може бути ескалація конфлікту. Вони можуть скласти протокол, забрати на три години кривдника, але потім він повертається, і з новою силою йде коло насильства. Чому гарна ініціатива із терміновим заборонним приписом, з обмежувальним приписом? Тому що жертва відділяється від кривдника. Кривдник має покинути приміщення, де вони проживають. І це дає змогу їй прийти в себе. І на сьогодні наше законодавство йде тією дорогою, що ми стаємо на сторону постраждалої особи. І це пріоритетний напрямок задля захисту життя та здоров’я людини.

 

Є чотири форми домашнього насильства. Фізичне, економічне, психологічне, сексуальне. Якщо особа страждає від домашнього насильства, потрібно звернутися до правоохоронців. Написати заяву. Якщо це без нанесення тілесних ушкоджень, то це адміністративне впровадження. Якщо є нанесення ушкоджень життю та здоров’ю, це кримінальне провадження. Постраждала особа має право звернутися до центрів безоплатної правової допомоги, це і поліція, це суд. Чоловіки теж страждають, менше, але на це потрібно звертати увагу. І вони є теж суб’єктами правової допомоги. І їх не можна відфутболювати. Їм потрібно теж надавати допомогу».

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти