Дарина Толкач: «Ми сподіваємося на абсолютно новий механізм виплати пенсій людям на окупованих територіях»

Новий порядок нарахування пенсій у Мінсоцполітики готують для тих пенсіонерів, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Відтепер пенсії не можна бути отримувати в треті руки за довіреністю. У Міністерстві зазначають, що зараз відпрацьовують механізм виплат. Докладніше на цю тему будемо говорити з гостею студії «Доброго ранку, Країно!» Дариною Толкач – адвокаційним координатором благодійного фонду «Право на захист»:

«Хочу почати з того, що новий механізм, про який ми говоримо, це абсолютно новий механізм, якщо говорити про виплату пенсій особам, які проживають на окупованих територіях. Оскільки від 2016 року фактично всі пенсіонери, які залишилися проживати на окупованих територіях Донецької і Луганської областей, фактично не мають доступу до конституційного права на пенсії. Тому жодного фактично дійсно діючого механізму, який би дозволяв цим людям отримувати пенсії, не існувало. І ми дуже сподіваємося, що Міністерство соціальної політики, коли робить заяви про те, що буде розроблений такий механізм, дійсно зробить такий крок і такий механізм з’явиться.

Основна проблема полягає в тому, що до сьогодні механізм отримання пенсій існував виключно для осіб, які перемістилися з окупованої території і є фактично внутрішньо переміщеними особами, які мають довідки внутрішньо переміщених осіб. І на підставі рішень управлінь соціального захисту на місцях, до яких вони звертаються для підтвердження свого факту переміщення, можуть звернутися до органів Пенсійного фонду і таким чином отримувати свої пенсії. Відповідно до існуючої нормативно-правової бази є так само велика кількість перепон і проблем, пов’язаних з отриманням пенсій навіть тими особами, які є внутрішньо переміщеними.

Статусу довіреної особи на сьогоднішній день не існує як такого, оскільки процедури отримання для тих, хто проживає на окупованих територіях, не існує. Вони фактично користуються тією процедурою, яка була розроблена для внутрішньо переміщених осіб. А це означає, що люди виїжджають з окупованої території тимчасово, оформлюють довідку внутрішньо переміщеної особи і таким чином отримують доступ до своїх пенсій. Але це абсолютно непрозора процедура. Тому що людина, виїжджаючи один раз і отримуючи цю довідку, у відповідності до тих нормативно-правових актів, які існують, має постійно підтверджувати, що вона такою є. Тобто постійно проходити ряд перевірок.

І власне ця 365 постанова і її часткова відміна у порядку судового провадження, вона і встановлює всі ті етапи перевірок, які має проходити внутрішньо переміщена особа, аби мати доступ до соціальних виплат і пенсій. Тобто якщо ви продовжуєте мешкати на окупованій території, то для того, щоб постійно проходити ці перевірки, вам необхідно регулярно виїжджати туди і назад».

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти