Федір Олійник: «Як лікар-вертебролог найчастіше я маю справу з міжхребцевою грижею»

Де тонко, там і рветься – так можна сказати про грижу. Вона не одразу проявляється і не одразу турбує. ЩО це за недуга, розповість гість студії «Доброго ранку, Країно!» Федір Олійник – ортопед-травматолог, вертебролог:

«Почнемо з того, що потрібно розрізняти взагалі слово «грижа». Тобто це випинаненя будь-куди. Є на тілі так звані грижі. Є пупкова, пахова, найбільш часті грижі білої лінії. Але найбільш часто я як лікар-вертебролог маю справу з міжхребцевою грижею. Тобто це випинання в бік каналу, і найбільш безпечне це якраз в бік спинномозкового каналу або в сторону міжхребцевого диску і в сторону нервових закінчень. Тому що саме це дає симптоми і прояви болю, з якими звертається до нас пацієнт.

Але дуже часто слово «грижа» є спекулятивним, і дуже часто нею маніпулюють різні спеціалісти і різні лікарі. Тому що насправді цією проблемою займається дуже багато спеціальностей. Це і неврологи, нейрохірурги, ортопеди- травматологи, остеопати, масажисти. І насправді кожен розповідає своє, свій напрямок лікування. І де пацієнт чує це слово? Вже в діагностичному центрі, якщо сімейний лікар направляє або лікар-невролог на МРТ і йому заявляють, що у вас грижа, і пацієнт в паніці. Він не знає, куди йому йти і що йому робити.

Є пульпозне ядро всередині, а навколо фіброзна капсула. Вона досить суцільна і досить щільна. Там волокна розміщені під різним кутом таким чином, щоб фактично за все життя вони випиналися. Тиск всередині диска дорівнює 5,5 кілопаскалів, фактично як в колесі автомобіля. Насправді протягом всього життя людина може не мати жодних проблем з цими дисками. Але ми умудряємося експлуатувати настільки хребет, що вчора у мене була пацієнтка 18 років.

Найбільш часто ми стикаємося з міжхребетними грижами в шийному відділі, в нижньому і верхньому грудному і найбільш часто – 80% – це нижньому поперековому відділі. Тому що все навантаження всього тіла припадає якраз на цю ділянку. Звичайно, грижі по факту не являються такими небезпечними в тому випадку, якщо вони не є великими – до 0,5 см, якщо вони знаходяться в так званій німій зоні, тобто знаходяться посередині, а нервові закінчення проходять з двох сторін, і якщо пацієнт знаходиться більш-менш в нормальній фізичній формі».

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти