Федір Олійник: «З кожним роком захворювання хребта молодшають»

Біль у суглобах – проблема кожної третьої людини віком від 35 років. З віком найчастіше болять коліна, лікті та стегна. Як попередити захворювання суглобів, розповість гість студії «Доброго ранку, Країно!» Федір Олійник – ортопед-травматолог, вертебролог:

«Справа в тому, що рік не визначає захворювання суглобів, і все залежить від конкретної людини. Враховуючи, що в нас інтенсивність життя збільшується, і молодь сьогодні,яка дійсно хоче працювати, працює з ранку до ночі, то мало хто приділяє увагу собі, своєму здоров’ю, і в першу чергу суглобам. Тому ця проблема молодіє. По-друге, хронічні захворювання, на жаль, вже з’являються в молодому віці, можна сказати, з 17-18 років. Наприклад, специфіка моєї роботи, що я займаюся більше захворюваннями хребта, і я бачу, що з кожним роком молодішає ця проблема. І хребет зв’язаний із суглобами напряму.

Дуже часто є поняття ранкової скутості. Тобто людина встає з ліжка, вона починає відчувати якусь тяжкість, хруст в суглобах або в певному суглобі, скованість, це може бути в самому хребті відповідно, там суглоби йдуть вздовж хребта. І вона якимось чином розходиться. І якщо зробить пару рухів і все добре,то вона на це не звертає увагу. Але якщо це системно, якщо навіть виникає опухлість в якійсь ділянці, якщо виникає дисфункція або, не дай Бог. порушення ходьби, тоді вона звичайно бігом біжить до лікаря або дивиться в Інтернет. Читає, яким чином що випити, помазати або обезболити. Але ця проблема тоді затягується, вона фактично хронізується. І, на жаль, відбувається ситуація, що до нас приходять як до лікарів вже з конкретною проблемою і часто-густо вже не з початковими стадіями, вже друга-третя.

Багато неправдивої інформації про якісь там солі, про відкладання, насправді вся проблема в хрящі. Він зношується, підстирається. Звичайно, є поняття артрит і артроз. Це також такі моменти, які потрібно диференціювати. Артрит – це запальна проблема в суглобі, коли виникає почервоніння, порушення функції, біль і так далі. Але це як вершина айсберга. Тобто це проблема, яка йде глибше. Артроз – це проблема безпосередньо суглоба, часто одного або декількох, але не симетричних, і вона виникає в більш зрілому віці, хоча ця проблема також помолодшала на сьогодні. І вона часто зв’язана з хронічною травматизацією, з хронічним перенавантаженням суглобів.

Я би хотів згадати нашого видатного вченого і кардіохірурга Миколу Амосова, який радив взагалі вести здоровий спосіб життя. Він назвав свій коментар «тисяча вправ в день». Звичайно, що тисячу вправ важко зробити, хоча він це умудрявся побити. Але мета – людина повинна рухатися. Людина – це кінематична модель. Тобто кожен суглобик протягом дня повинен рухатися. І ці рухи не повинні бути сильними. В нас зараз йдуть якісь крайнощі. Або молодь йде до залу, перевантажує там себе максимально і потім приходить до нас. Або взагалі не займаються і знову-таки приходять до нас,тому що суглоби не працюють. Насправді кожна людина повинна самостійно знайти золоту середину».

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти