Галина Третьякова: «Чи зможе держава робити додаткові виплати пенсіонерам, буде залежати від стану нашої економіки»

Для понад 10 млн. українських пенсіонерів провели індексацію виплат, про це повідомили в Міністерстві соціальної політики. Але перерахунок зробили не всім – без нього лишилися ті пенсіонери, які отримували виплати за спеціальним законодавством, зокрема прокурори та народні депутати. Докладніше про це говоритимемо з гостею студії «Доброго ранку, Країно!» Галиною Третьяковою – керівником Інституту громадянських свобод.

Чому не всім проіндексували пенсії?

Ми використовуємо термін «індексація», а насправді вона не є чистою індексацією. Бо індексація зазвичай передбачає, що беремо всім пенсію ту, яка вже нарахована, і множимо на якийсь коефіцієнт. Він зазвичай наближений до рівня інфляції. Ми зробили 50 на 50. 50% – зростання фонду заробітної праці і 50% – інфляційні процеси. Таким чином це близько 17%, і з 1 березня всі пенсіонери отримали перерахування в кого за формулою, а нова формула була впроваджена в жовтні 2017 року. Але треба згадати, що з 1 січня 2018 року у нас перестав діяти коефіцієнт 1,35, і ті пенсіонери, які отримували пенсію до 1 січня 2018 року, вони отримували більше відсотків на 25-30 пенсію. Наприклад, якщо б ми взяли двох людей з рівними умовами, то той, хто виходив 30-31 грудня 2017 року, і той, хто вийшов в січні 2018 року, різниця в нарахованій пенсії склала б 25-30%. Справедливо це чи несправедливо, це така справа, закон таке передбачає, і тому нові пенсіонери вже отримали за новою формулою. Ті пенсіонери, які переходили на пенсію до 1 січня 2018 року, а також спеціальні пенсії, їм для того, щоб про індексувати, перераховували пенсію за формулою. І якщо виявилося, що за формулою показник менше, ніж та пенсія, яку вони отримують, то їм не зменшували пенсію. Залишили ту, яку була, високу.

Тобто те, що зараз не про індексували, це добре для тих пенсіонерів, які не отримували?

Таким чином можна сказати навіть, що за рахунок спеціальної пенсії, за рахунок того, що не індексували новим цим пенсіонерам, які отримували пенсію за коефіцієнтом 1,35, держава змогла проіндексувати тих, хто отримував мінімальну пенсію. Саме тому ми три останні роки можемо підтягувати мінімальну пенсію вже не за формулою, а робити її на рівні мінімального прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Але маємо ситуацію, коли не перерахували тим пенсіонерам, які мають достатній стаж, але отримують мінімальну пенсію.

Для тих пенсіонерів додатково обіцяв і міністр соціальної політики, і прем’єр-міністр, що вони опрацюють додаткові умови. І ці додаткові виплати, які відбулися в березні-квітні цього року, це були разові виплати, вони не носять системний характер. Але ці разові виплати були зроблені за рахунок додаткових надходжень від розмитнення єврономерів. І як тільки держава отримала ці додаткові речі, вона їх перерозподілила між пенсіонерами. Чи зможе чи ні держава це робити в наступні роки, це буде залежати від стану нашої економіки, від фонду заробітної плати, від сплати єдиного соціального внеску. Там багато ще чинників.

Від виборів.

Я думаю, що вплив президента саме на соціально-економічні питання достатньо невисокий відповідно до Конституції. А відповідно до життя… Ми мали Петра Олексійовича Порошенка як президента, який достатньо впливав на життя пенсіонерів, особливо в останній рік своєї каденції. До цього пенсійною реформою переймався прем’єр-міністр, і навіть у жовтні 2017 року, коли відбулися ці зміни, які були прийняті щодо індексації, саме він очолював реформу, яку назвав «Справедлива пенсія». І він особисто в плані роботи уряду написав, що з а пенсійну реформу відповідає особисто прем’єр-міністр. Я не можу назвати це повноцінною реформою, але чотири роки поспіль до жовтня 2017 року пенсіонери не отримували жодної компенсації.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти