Христина Нечаєва: «У нас немає чіткої статистики щодо кількості людей, які проживають на непідконтрольній території»

Пенсіонери на непідконтрольній території мають право отримувати пенсії від України. А позбавляти їх пенсій – незаконно. Таке рішення виніс Верховний суд України. Докладніше про це розповість гостя студії «Доброго ранку. Країно!» Христина Нечаєва – керівник відділу захисту, адвокації Норвезької ради у справах біженців:

«Треба зазначити, що у нас немає чіткої статистики щодо кількості людей, які проживають на непідконтрольній території. Також ми можемо подивитися на динаміку цифр пенсіонерів, які були зафіксовані на момент 2014 року, під час початку збройного конфлікту, а також на цифри, які ми маємо зараз. Станом на серпень 2014 року нараховувалося більше 1 млн. 300 тисяч осіб, які вважалися пенсіонерами. Але станом на червень 2018 року ми можемо констатувати, що близько 700 тис. пенсіонерів не отримують пенсії з різних причин. Це призупинення, припинення, а також люди, які померли. А також констатувати, що на червень 2018 року лише 467 тис. пенсіонерів отримали свої пенсії. Крім того, близько 137 тис. пенсіонерів, які мешкали на непідконтрольній території станом на 2014 рік, жодного разу не зверталися до органів державної влади України щодо отримання своїх пенсій.

Я думаю, що причин насправді дуже багато, але найпоширенішим є те, що дуже багато людей нетранспортабельні. Це люди, які в принципі не можуть дозволити собі поїздки на підконтрольні території. А наразі це єдиний шлях отримати свою пенсію від української влади. Це також дуже сильна фінансова вразливість. Люди, які навіть можуть пересуватися, не можуть собі дозволити такі подорожі, а також це люди, які в принципі не мають перспектив влаштувати своє життя на підконтрольній території. Наразі виплата пенсій залежить від реєстрації людини як внутрішньо переміщеної особи, що в принципі протирічить Конституції України, законам України, а також міжнародним зобов’язанням, які держава на себе взяла.

Рішення Верховного суду є дуже різким поворотом подій в цьому питанні. Але, на жаль, воно не вирішило всіх цих проблем, які пенсіонери, як внутрішньо переміщені особи, так і особи з непідконтрольних територій, мають. Рішення Верховного суду може полегшити судовий шлях для пенсіонерів. Але для того, щоб система, мабуть, перезавантажилася, треба або зміни до підзаконних актів Мінсоцполітики, або найкращий варіант – це законодавчі зміни, які б змусили Мінсоцполітики змінити підхід до виплат пенсій, тобто від’єднати виплати пенсій від відмови реєструватися як внутрішньо переміщені особи, заборонити перевірки на дому тощо».

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти