Ігор Коліушко: «В нашій країні за Конституцією президент – один з найзахищеніших президентів у світі»

На зв’язку зі студією «Доброго ранку, Країно!» Ігор Коліушко – голова правління Центру політико-правових реформ. Продовжуємо обговорення вето президента на закон про імпічмент.

Чи може президент безкінечно довго затримувати набрання чинності і ухвалення парламентом закону, в якому передбачена процедура позбавлення глави держави повноважень?

Конституція містить відповідь на це питання, що президент має 15 днів на розгляд ухваленого закону і прийняття рішення. Або підписати, або висловити свої пропозиції до нього, тобто скористатися правом вето. Відповідно президент, як і всі громадяни, повинен виконувати положення Конституції. На жаль, я так розумію, що всі тут користуються тим, що на відміну від наступної частини Конституції, де чітко вказано, що коли президент не підписав уже після розгляду вето ухвалений закон, тоді голова ВРУ підписує і опублікує. А тут не сказано, хто має опублікувати, і тому власне ситуація в нас зависає. І це було в минулому неодноразово, і новий президент, на жаль, повторює всю ту сам у негативну практику. Я вважаю, що це просто невиконання Конституції, за яке Конституція не передбачає покарання.

У чому основні складнощі реалізації процедури імпічменту? Чи ці законопроекти ідеально прописують це питання?

Я думаю, що до всіх варіантів законодавства про імпічмент можна знайти багато зауважень, багато запитань. І до того, що було в регламенті, і до того, що подав президент Зеленський, і до того, що ухвалила Верховна Рада. Але, в принципі, мені здається, що провести процедуру імпічменту можна за будь-яким з цих варіантів. Вся проблема зовсім в іншому. Що 111-а стаття Конституції встановлює такі умови прийняття рішення про імпічмент, на які ніколи не було і навряд чи колись буде політична згода.

То треба міняти Конституцію, щоб реалізувати процедуру імпічменту?

Звичайно. Про це постійно говорилося, що в нашій країні за Конституцією президент – один з найзахищеніших президентів у світі. І тому, не внісши зміни в 111-у статтю Конституції, ми нічого не змінимо. Скажімо так, законопроект, внесений Зеленським, це те саме, що записано в регламенті, тільки переписано в окремий законопроект. Від того нічого не міняється.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти