Ігор Шевченко: «Збільшення кількості смерчів в Україні зараз – це тільки квіточки, а ягідки будуть пізніше»

Кілька смерчів пронеслося Україною лише цього місяця. Кілька тижнів тому ураган прокотився узбережжям Одещини, на початку червня стихія наблизилася до столиці. Чи можна вберегтися від смерчу та яким чином взагалі модна це зробити, будемо обговорювати в студії «Доброго ранку, Країно!» з нашими гостями Тарасом Бебешком – екологом, та Ігорем Шевченком – міністром екології природних ресурсів 2014-2015 роках.

Як часто в Україні можуть з’являтися смерчі?

Ігор Шевченко: На жаль це проблема, яка тільки починається. Це проблема глобальна. Це проблема зміни клімату. Те, що ми зараз бачимо ці перші смерчі і не тільки смерчі, ми бачимо величезний град, зливи, в Карпатах сніг випав серед літа, дуже різкі зміни температури, все це є глобальні зміни клімату. Це тільки квіточки, а ягідки будуть пізніше. Парникові гази, які виділяються від життєдіяльності і в першу чергу від промисловості, якраз і спричиняють парниковий ефект, і від цього змінюється клімат і ми бачимо багато природних аномалій по всьому світу. І в тому числі вони вже зачіпають і Україну. Тому якраз життєдіяльність, промисловість, в першу чергу спалювання нафти, газу, вугілля, сільське господарство, все це дає дуже багато викидів парникових газів.

Треба менше вирубати лісів. Особливо зараз незаконно вирубаються ліси. В першу чергу треба заліснювати, менше вирубати, і дуже важливо зменшувати викиди вуглецю. Треба збільшувати кількість відновлювальних енергій, тобто сонячних електростанцій, вітрових та інших для того, щоб менше викидати парникових газів. Звичайно, це маленька частина того, що відбувається глобально. Кордонів для буревіїв немає. А ми повинні робити те, що ми можемо, щоб внести свою частину в боротьбу зі змінами клімату.

Раніше ми бачили смерчі лише в американських фільмах, тепер вони дійшли і до України? З чим це пов’язано, що змінилося тепер?

Тарас Бебешко: Змінилося все докорінно. Змінилися кліматичні мапи, змінилися вітри. Я не можу сказати, що раніше Україна не знала буревіїв, але свого часу була дуже велика програма щодо заліснення України. Заліснення частини степів, Карпат, і в центральній частині України. Зараз дуже багато лісів було зведено, і є місце, де розгулятися вітру. Тому буревії і утворюються, утворюється те, що називають в Америці торнадо, і вони повертаються до нас. І далі буде тільки веселіше.

Як підготуватися, якщо знаєш, що таке явище може відбутися в твоєму регіоні? Як підготуватися?

Тарас Бебешко: Підготуватися на всі сто відсотків неможливо. Якщо збільшується кількість таких екстремальних явищ погодних, то необхідно це вбачати і передбачати в будівництві, в організації господарства. Недарма будують якісь примістки в тій самій Америці, звичайно, в Україні не будуть чекати найближчим часом такі смерчі, як там, але все рівно про це думати треба. І зменшити умови виникнення торнадо за рахунок в тому числі і лісових насаджень.

Скільки потрібно залишатися в укритті?

Тарас Бебешко: В залежності від силу вітру. Хвилин 20-30 ліпше перечекати. Це несе з собою свої загрози. Такі маси води, котрі піднімаються смерчами з води, можуть раптово обрушитися. Звичайно, більш схильні це південні і західні регіони. Тому що там є, де розгулятися вітру, і погодні умови там найбільш сприятливі для утворення смерчів і буревіїв. Але вони можуть бути будь-де. Інколи фізичні об’єкти переносяться на дуже великі відстані.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти