Іван Сорока: «На сьогодні охорона здоров’я не стала парадигмою життя людини, в цьому основна проблема»

В студії «Доброго ранку, Країно!» Іван Сорока – президент Українського медичного клубу, заслужений працівник охорони здоров’я, голова медико-фармацевтичного комітету громадської ради при МОЗ. За даними соціологічної групи «Рейтинг» 44% респондентів вважають, що за останні два роки якість медичних послуг погіршилася, ще майже третина опитаних не бачить покращень, і тільки 14% респондентів вважають, що якість послуг покращилася. 68% опитаних заявили, що чули про програму «Доступні ліки», за якою в аптеках надаються безкоштовні препарати пацієнтам з хронічними захворюваннями. 31% опитаних взагалі не чули про програму «Доступні ліки».

Неповна проінформованість населення це мінус кому?

Здоров’я людини це основна цінність суспільства, держави, родини і людини особисто. Чому маємо таку ситуацію? Мабуть, недопрацьовують і ЗМІ, і МОЗ. Взагалі, на сьогоднішній момент охорона здоров’я не стала парадигмою життя людини. Ось в цьому є основна проблема.

На сьогоднішній момент медична реформа це в першу чергу підписання декларацій, знаходження свого лікаря. Декларацію в Україні підписав лише кожний четвертий українець.

Це має бути стовідсотково добровільно, кожна людина в Україні, кожен громадянин має знайти того лікаря, який буде сімейним лікарем. Але це має бути добровільно стовідсотково. Ми маємо створити на державному рівні такі умови, щоб в кожному населеному пункті, в кожному селі була можливість пацієнта отримати медичну послугу. Немає будь-яких термінів. Приходите в заклад охорони здоров’я первинної ланки. Це медична амбулаторія. Це центр медико-санітарної допомоги чи клініко-діагностичний центр, вибираєте з тих наявних можливостей, спілкуєтесь, підписуєте декларацію.

Все-таки українцю треба поспішати, щоб медична установа, в якій він лікується, негайно і якомога швидше підписувала контракт?

Повторюю: поспішати не потрібно. Зараз я представляю інтереси лікарського співтовариства, а не представників органів виконавчої влади. Ми як лікарська спільнота, як лікарі робимо для пацієнтів надзвичайно багато. І будемо це робити. Але пацієнт має визначитися самостійно. Тому коли він захоче, тоді він прийде і підпише декларацію. МОЗ ставить ці терміни, але ми не ставимо. МОЗ декларує, що заклади охорони здоров’я в незалежності від того, яка кількість декларацій буде підписана до 2020 року, як мінімум заклади первинної ланки будуть отримувати фінансування за старою схемою. Тобто заклад не постраждає формально.

Наскільки дільничні готові ставати сімейними лікарями?

Де-факто дільничний лікар це і є сімейний лікар. Або це лікар-терапевт, або це лікар-педіатр. І настанова МОЗ – первинну медичну допомогу мають надавати сімейні лікарі, терапевти, педіатри.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти