Іванна Смачило: «Ми зі здивуванням побачили, що в багатьох містах бенефіціарами теплопостачальних підприємств є підприємства, які зареєстровані на Сейшелах, на Кіпрі»

Перевірити, чи справедливу ціну ви платите за комунальні послуги, можна за допомогою онлайн-калькулятора на сайті Міністерства юстиції. Аби поговорити про онлайн-калькулятор, до студії «Доброго ранку, Країно!» завітала Іванна Смачило – заступник міністра юстиції. Порахувати комуналку: як дізнатися реальну вартість тепла і гарячої води?

Яким чином виникла ідея такого калькулятора?

Справа в тому, що ціни на тепло встановлюють органи місцевого самоврядування. В нас при Міністерстві юстиції діє система безоплатної правової допомоги. Вона розповсюджена по всіх регіонах. Є офіси в маленьких містах, великих містах. До нас приходять дуже багато звернень, юридичних роз’яснень, скарг. І ми побачили, що серед інших є питання, яке турбує багатьох – питання тарифів, а особливо на тепло. І ситуація склалася така, що ми побачили, що в одному і тому самому містечку з однаковою інфраструктурою різниця в тарифах і в платіжці становить 20-40%. І таке може бути. Це проблема місцевої влади.

Це їхня помилка?

Я думаю, що з цим будуть розбиратися правоохоронні органи, тому що органи місцевого самоврядування працюють і постачають тепло на підставі угод з постачальними компаніями. В багатьох містах це є комунальні підприємства міських або обласних рад. І в нас є дуже багато міст, де тепло постачають товариства з обмеженою відповідальністю, акціонерні товариства і т.д. І ми почали з’ясовувати, що входить до складової цієї ціни. Чому такі платіжки виставляють людям. Чому в Чернівцях ціна за гігакалорію перевищує 1200 грн., а, наприклад, в Смілі перевищує 2000 грн.

Це залежить від постачальника тепла?

Це залежить і від постачальника тепла, це залежить і від органу місцевого самоврядування. Тому що ціну встановлює орган місцевого самоврядування, і він визначає, з ким йому працювати в тому чи іншому місці. Звичайно, те, що органи місцевого самоврядування встановлюють ціни, це добре, але добре лише там, де місцева влада дбає про своїх громадян, бо це тисячі, мільйони людей, які кожен місяць несуть платіжку в банк і сплачують за свою послугу. І дуже дивним було, коли ми почали розбиратися, хто ж є теплопостачальником в тому чи іншому регіоні. І зі здивуванням побачили, що в багатьох містах бенефіціарами, тобто кінцевими власниками теплопостачальних підприємств є підприємства, які зареєстровані на Сейшелах, на Кіпрі.

А чия компетенція слідкувати за тепло постачальниками?

Кабмін не встановлює ціни на тепло, це встановлюють органи місцевого самоврядування. Відповідно кожна місцева влада, яка дійсно дбає про своїх громадян, вона із зацікавленістю має віднестися до цієї ціни і побачити, що входить в її складову. Тому що якщо заробітна плата майже фактично у всіх регіонах однакова, і може бути невелика різниця в ціні буквально в десятки гривень, яка спровокована втратами під час надання цієї послуги. Але коли в складову ціни закладається не модернізація систем, а якась діагностика і сума переплати становить 25%, то виникає питання. Головна складова ціни це є ціна на газ. Ціна на газ по всій країні однакова.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти