Михайло Чаплига: «Я б визначив сьогоднішні об’єднання партій як «сало, мед, солома, танки»

До парламенту мають шанс потрапити п’ять партій. Дані свіжого соціологічного опитування, проведеного КМІС, показують, що партія Святослава Вакарчука «Голос» також долає п’ятивідсотковий бар’єр. Водночас це опитування проводили ще до офіційних з’їздів партій, на яких представляли кандидатів у списках, і до об’єднання опозиційних сил та націоналістичних партій. Про шанси політичних сил увійти в двері Верховної Ради будемо говорити з гостями студії «Доброго ранку, Країно!» Михайлом Чаплигою та Андрієм Вігірінським політичними експертами.

Ваші реакції на ці об’єднання та склади політичних сил?

Михайло Чаплига: Знаєте, є два визначення того, що відбувається, якщо чесно аналітично глянути на це все. Одні аналітики сказали, що це така політична оргія всіх зі всіма. Я би визначив це як «сало, мед, солома, танки». Це все зліпити докупи і нехай зайде в парламент. Мені здається, оскільки громадяни вже звикли, що вони живуть поза державою або всупереч державі, сприймають, що держава це щось від їхнього імені їх же і грабує, вони на це впливу не мають, і на якомусь етапі вони вирішили помститися. І коли у них є можливість на це впливати, а давайте ми максимально там хаосу створимо і доведемо ситуацію до повного абсурду. І коли вона дійде до повного абсурду, вони будуть змушені подумати над тим, щоб якось перезапустити, переустановити цю українську республіку і нарешті збудувати те, як воно повинно було б бути. Але це повинно померти старе.

Наскільки об’єднання можуть бути вигідними для політичних сил?

Андрій Вігірський: Це цікаве питання, наскільки таке об’єднання може бути вигідним. Це, власне, оцінювати виборцям. Я з Михайлом абсолютно погоджуюсь. Єдине, це схоже на салат. Просто інгредієнти ті ж самі, а залежать від соусу, яким його заправлять. Приблизно так виглядає в даному випадку. Соус – це ідея. Зараз партії прикриваються історією, яка називається ідея. Раніше ніхто особливо цими речами не переймався – програми, ідеї, базові принципи, конституційний лад, ми будемо об’єднуватися, ми за розвиток країни. А зараз зрозуміло, що трішки тренд змінився. І політичні уподобання українців теж змінилися. І вже просто на персоналіях начебто не особливо виїдеш. Треба пропонувати якийсь порядок денний. Якийсь порядок денний насправді не відрізняється в партіях.

Чого чекати? Що точно будуть пропонувати?

Андрій Вігірський: Насправді цих різних векторів не так багато. По-перше, аудиторія повинна бути готова до того, що їй пропонуєш. Аудиторія у нас підготовлена, якщо ми говоримо про зовнішню політику, до двох різних векторів руху. Вона підготовлена до прозахідного і просхідного. Треба ще пояснити, що таке проукраїнську, що насправді країна сама по собі ціннісна, ви вільні як громадяни тоді, коли вільна вся країна.

А чи не складається враження, що такі нещирі, продумані наперед лозунги, ідеї знову можуть викликати обурення в суспільства, і знову проголосують за несистемну партію, несистемного кандидата?

Михайло Чаплига: Так і буде. Вчора мав розмову з однією розумною людиною, і вона сказала просту річ: люди в світі мають тенденцію голосувати за ту людину, з якою б вони пішли на пиво. Вони себе позиціонують, чи вони б пішли з ним на пиво чи ні, або з нею. Нічого поганого в цьому немає. Тому що ми всі як громадяни міряємо кандидатів по собі власне. А вже ідеологічні речі і т.д. трошки вторинні. Тому тут той, хто буде найближче виглядати так само, як я, як виборець, той буде отримувати. Тому зараз, власне, в чому ефект Зеленського? В тому, що він з народу. З ним всі хочуть піти на пиво і зробити селфі. Тому, власне, і такий ефект. Але якщо говорити глобально, у нас є умовна партія зовнішнього управління, там ми побачимо гранітоїдів, якихось глобальних лібералів і т. д., і є інша структура, яка орієнтована на обком в Москві, і є умовно україноцентричні. Вони представляють в основному якісь індустріальні речі, які звідси не вивезеш. Тобто, хочеш, не хочеш, але захищаючи власні заводи, пароходи, будеш захищати й інтереси України.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти