Михайло Жернаков: «В Конституції Пилипа Орлика проголошувалося, що задачею є звільнити Україну від російського ярма»

В студії «Доброго ранку, Країно!» Михайло Жернаковдиректор фундації «Де юре», член Ради реанімаційного пакету реформ, який також має досвід роботи навіть суддею з 2012 по 2015 рік. 16 квітня – день Конституції Пилипа Орлика, яка була написана понад 300 років тому. Сьогодні поговоримо про історичну цінність цієї дати для України та важливі конституційні реформи, і наскільки відрізняється сучасна Конституція від тієї Конституція, яка була написана Пилипом Орликом:

«Відрізняється досить сильно. Можна собі уявити, це більше 300 років різниці між Конституціями. І звичайно, суспільно-правнича думка, яка існувала тоді і яка існує зараз, що було потрібно суспільству тоді і до чого воно дозріло, що потрібно йому зараз, що ми з вами знаємо і уявляємо, і про що ми з вами домовилися між собою, це трохи різні речі. Тому що Конституція, зрештою, це суспільний договір між людьми з приводу того, як вони взагалі будуть жити на певній території. Тому можна собі уявити цю різницю.

Пилип Орлик був українським гетьманом Війська Запорізького. Він бува однією зі сторін, яка ухвалила Конституцію, яка звичайно відрізняється досить сильно. Наприклад, державну релігію було встановлено в Конституції гетьмана Пилипа Орлика. На сьогодні ми знаємо, що в нас всі вільні у виборі релігії. Тоді було встановлено, що Україна є суверенною, але під протекторатом Швеції. Зовнішня державна політика була визначена досить чітко, які є, скажімо так, дружні нації, і в тому числі, до речі, Османська імперія визнавалася такою, зокрема Кримське ханство, а які не є дружніми до України. І, до речі, там саме проголошувалося, що задачею є звільнити Україну від російського ярма.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти