Наталка Прудка: «Запровадження ринку електроенергії передбачає запровадження конкуренції між генеруючими компаніями»

Від 1 липня в Україні стартує ринок електроенергії, спрямований на запровадження конкуренції. Світовий банк підтримує це рішення, однак рекомендує перенести його на 1 жовтня, адже нормативно-правова база та потрібні IT-системи досі не готові. Щоправда, народні обранці законопроекти про відтермінування запуску ринку електрики провалили. Тим часом СБУ попередила, якщо ринок буде введений з 1 липня, це загрожуватиме національній безпеці, оскільки енергетична галузь не готова і це може спричинити значну шкоду державі та споживачам. Розбиратися з цією темою будемо з гостею студії «Доброго ранку, країно!» Наталкою Прудкою – економічним аналітиком.

Про що саме йде мова, коли ми говоримо про ринок електроенергії, який має запрацювати вже наступного місяця?

Якщо він не буде відтермінований, тому що вже і президент подав законопроект про відтермінування. Але що собою являє енергоринок сьогодні? Він був збудований і запущений в середині 90-х. І це було за принципом англійського пулу. Тобто всі генеруючі компанії в єдиний котел здають свою електроенергію, і там цей товар змішується, а потім обленерго постачали населенню і іншим споживачам промисловим. Але ця модель застаріла. Це називалося енергоринок України, але він насправді таким не був. Тому що НКРЕКП – Національна комісія з регулювання електроенергетики фактично встановлювала тарифи для всіх виробників електроенергії, крім ТЕЦ. І таким чином атомна енергетика завжди була, зараз вона 57 коп., для теплової це майже 2 грн. Тому давно вже ведеться мова про те, що потрібно змінити цей ринок, збудований раніше за принципом англійського пулу. Європейські країни давно відмовилися.

Тобто буде змінюватися сам механізм отримання енергії?

Взагалі принцип побудови цього ринку буде інший. Тепер цей закон про енергоринок, який був ухвалений в липні 2017 року, його реалізація відбувається в два етапи. На першому етапі з 1 січня була запущена нова модель роздрібного енергоринку з метою ліквідації монополії обленерго, від яких страждають споживачі – часті відключення світла, неякісна електроенергія. Бувають такі стрибки, що в будинках цілих вулиць згорають всі побутові електроприлади. Через те нова модель була запущена. Це як би демонополізація роздрібного ринку. А другий етап з 1 липня – це вже широкомасштабне запровадження ринку електроенергії. Воно передбачає вже запровадження конкуренції між генеруючими компаніями, які раніше в загальний котел, а тепер цього робити не будуть. Тепер буде називатися ринок прямих контрактів. От потужний завод, який дуже багато споживає, буде напряму у виробника закуповувати електроенергію. І таким чином буде створюватися конкуренція.

Звичайно, всі б хотіли купити електроенергію найдешевшу в «Енергоатома» – 57 коп., і ніхто не захоче купувати електроенергію сонячних електростанцій, яка 5 грн. за кіловат-годину. Але, звичайно, такого бути не може, тому що виробники різні і цей ринок буде певний час регулюватися звичайно. Будуть обмеження верхніх цін, тому що навіть вже після запуску роздрібного ринку ціна на електроенергію в деяких виробників відразу підскочила з 2 грн. на ринку на віть до 3,5 грн., тоді як основна частина населення платить 90 коп. за годину до 100 кіловат., вище 100 – 1,68 грн. А уявіть 3-3,5 грн. Тому на першому етапі буде регулювання навіть для генеруючи компаній. А для населення уряд ухвалив на своєму засіданні 5 червня запровадження ПСО – постачальника спецобов’язків, який постачатиме населенню півтора роки електроенергію за такою ж ціною, як зараз. А компенсувати різницю, тому що вона повинна бути такою, як на ринку і для промисловості, будуть коштом того ж «Енергоатома», тих же гідроелектростанцій.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти