facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Олександр Качура: «В цьому році відбулася електоральна революція, яка змінила політичні еліти»

24.12.2019

Володимир Зеленський – політик року, саме так вирішили більшість українців. Про це свідчать результати опитування, яке провела соціологічна група «Рейтинг». Подією року респонденти назвали вибори президента та звільнення український політв’язнів. Про політика та подію року говоритимемо з гостями студії «Доброго ранку, Країно!» Олександром Качурою – народним депутатом, фракція «Слуга народу», Андрієм Іллєнком – народним депутатом 7-8 скликань, ВО «Свобода», та Петром Охотіним – політичним експертом.

За якими критеріями повинен обиратися політик року?

Андрій Іллєнко: Є такий класичний американський журнал «Тайм», який, починаючи ще з 20-х років, робить таку свою редакційну думку – людина року. Там в свій час було дуже багато різних суперечливих особистостей, і дуже важко в таких рейтингах і опитуваннях зрозуміти, за якими критеріями вони відбуваються. Тому, якщо з точки зору того, що головна подія року це президентські вибори, то напевно, дійсно, переможець президентських виборів це політик року. Просто за якоюсь такою формальною логікою. Але з точки зору цього опитування, яке ми побачили, я думаю, що це просто актуальний рейтинг політиків, які є на сьогодні, і люди просто проголосували за тих людей, кого вони підтримують. Я не думаю, що це був якийсь глибокий аналіз, що конкретно було зроблено. Просто хто кому симпатизує, той і назвав того політиком року.

Для вас особисто співпадає ваша позиція з тим, як проголосували люди?

Андрій Іллєнко:Я думаю, що в Україні сьогодні криза політики, тому, мені здається, важко сказати, хто був політиком року. Тобто мені здається, що сам факт того, що хтось прийшов до влади, це ще не є якесь досягнення, яке відобразилося позитивно на долі країни і людей, які в ній живуть. Тому напевно я утримаюсь від відповіді.

Олександр Качура: Я думаю, що так і повинно бути – Володимир Олександрович Зеленський, тому що він є уособленням того, що український народ в цьому році кинув виклик старій політичній системі. Він є лідером нових політичних трендів. Він є лідером нової політичної сили, яка прийшла в парламент. І за 28 років ми побачили, що в парламент прийшли лікарі, вчителі, підприємці, юристи. Тобто це дійсно є зрізом суспільства. Найголовніше, що люди обрали Зеленського, тому що в цьому році відбулася електоральна революція, яка змінила політичні класи і політичні еліти. І це найголовніше. Ніхто не думав, що це можливо, але все-таки і Зеленському і його команді це вдалося, як ми бачимо.

Як ви оцінюєте вибір людини року і які, на вашу думку, три головні події року?

Петро Охотін: Власне, якщо проводити аналогії з журналом «Тайм», то я б напевно в Україні виділив лише дві рубрики. По-перше, надія і, по-друге, розчарування. Поки що по рейтингу ми бачимо – велика надія до Зеленського і всіх людей, які навколо нього., його команди Але за рік швидше за все вони мають всі шанси увійти в рубрику «розчарування». Для того, щоб цього не сталося, Зеленському зараз потрібно дуже швидко зробити те, на що його попередникам було відведено роки. Тому що зараз Україна перебуває в дуже великій турбулентності. І відповідно Зеленському, мало того що потрібно щось з тою інфраструктурою, яка розвалюється, в яку гроші не вкладалися, а потрібно робити якусь візію майбутнього. І тут в нього є як плюси, так і мінуси. Якщо говорити про події року, то звісно, що президентські вибори були епохальними і електоральна революція відбулася. Проблемою стало те, що інституції досі, по-моєму, не збудовано. З одного боку, є дуже велике бажання команди оновити все, а з іншого боку, навіть старань прем’єра Олексія Гончарука, який зараз фактично очолює виконавчу владу, дуже мало. Йому часто закидають, що немає результатів, але давайте говорити відверто, що він при владі якихось три-чотири місяці, і власне політики Зеленського теж іде тільки ці три-чотири місяці. Рубрика «розчарування», ще не прийшла, тому що три-чотири місяці це замало, попри все бажання їх покритикувати. І знову-таки з точки зору певних загроз подією року я б напевно назвав зустріч в Парижі. Тому що дуже багато неясностей навколо того, що там відбувалося, був неприємний інцидент з підміною тексту комюніке на сайті Офісу президента, і наслідки цього можуть теж бути досить далекими.

І третя подія року для вас?

Петро Охотін:Власне, третя подія – це напевно закон про приватний космос, який все-таки українська влада ухвалила. Це приємно. Тому що хочеться дати позитиву і щоб Україна була не просто аграрною державою, як багато хто її заводить, в тому числі я від Зеленського не чув, щоб була інша ідея. Хочеться бачити її і високотехнологічною. Сподіваюся, що у новому році про це будемо говорити більше.