facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Володимир Петров: «Захиститися від пранкерів неможливо»

25.11.2019

Народних депутатів від «Слуги народу» планують відправити на тренінг до Трускавця – вже вдруге. Цього разу хочуть навчити народних обранців заповнювати податкові декларації, а ще підвищити їхню цифрову грамотність, щоб убезпечити від пранкерів, через яких вже постраждали нардепи Богдан Яременко та Микола Тищенко і не тільки. Про це говоритимемо з гостями студії «Доброго ранку, Країно!» Роксоланою Підласою – народним депутатом, фракція «Слуга народу», Ярославом Железняком – народним депутатом, фракція «Голос», та Володимиром Петровим – політтехнологом.

Чи є у світі такий формат, коли депутатів відправляють на навчання? І яким може бути його результат?

Ярослав Железняк: Ми, на відміну від наших колег, намагалися навчити наших депутатів ще до потрапляння в парламент.Напевно є такі формати. Хоча 252 людини організувати і вивезти кудись – дуже великий виклик для організаторів цієї події. Я дуже сподіваюсь, що якщо таке навчання все-таки відбудеться, то в Інтернеті поменшає у нас вже скандалів, які провокують постійно наші колеги по парламенту. І нарешті, можливо, країна зверне увагу на більш важливі речі, ніж на приватні переписки народних депутатів з дуже цікавими фактами, але все ж таки які не стосуються їхніх прямих зобов’язань як народних депутатів продукувати законопроекти, приймати і слідкувати за їхнім виконанням.

Яким буде це навчання у порівнянні з першим?

Роксолана Підласа: Я думаю, що це навчання буде дуже схожим, тому що влітку наша фракція стикнулася з великим викликом, що все ж таки з 250 людей є люди з абсолютно різними професіями. Тому кожному потрібно було прокачати якусь іншу сторону. Комусь норму проектування, комусь економічні знання, комусь знання в сфері енергетики або навпаки в соціальній чи гуманітарній сфері. І це нормально. Тому перший Трускавець це був набір програм секторальних, де кожен депутат міг обрати ті знання, яких йому не вистачає, та пройти відповідний курс. Я щиро вважаю, що наступний Трускавець також буде будуватися по такому принципу, плюс будуть якісь загальні тренінги на кшталт дійсно інформаційної безпеки та цифрової грамотності.

Наскільки ви обережні в своїх переписках?

Роксолана Підласа: Я завжди була дуже обережна в своїх переписках. І в першу чергу не переписуюсь з незнайомими номерами про якісь чутливі питання чи такі, які можуть викликати публічний резонанс. І це нормально. Але все ж таки цифрова грамотність полягає не тільки в цьому, але і в тому, як захищатися, як захищатися з допомогою усіляких технологій. Не тільки ж про те, з ким переписуватися, а з ким ні.

Чи взагалі депутатам можливо захиститися від пранкерів? Якщо та, то яким чином?

Володимир Петров: Ні, неможливо. Для цього депутатам потрібно мовчати, тому що пранкери це не просто якісь прикол, це не просто якась смішна фішка, особисті справи, на які не треба звертати увагу. Пранкери це нові медіа, це нові журналісти. Ми чомусь вважаємо, що журналісти це хлопці в костюмах з бейджиками, з мікрофонами, які задають питання на прес-конференції або в кулуарах ВР. Ви повинні розуміти, що зараз такий час, коли кожен громадянин України і не лише України, кожна людина може бути журналістом. Ми недооцінюємо блогерів. Тобто це люди, які отримали різноманітну освіту, але кожен з них може в кожну секунду стати популярним журналістом. Саме тому, що він знайде якусь тему, якесь питання, якусь інформацію. Потрібно запам’ятати, що ми живемо у вік інформації. Потрібно пам’ятати, що, як би ви не ховались, інформацію про вас можна знайти. Ким би ви не були – народним депутатом, міністром внутрішніх справ, керівником СБУ, інформацію про ваше минуле, навіть ваше майбутнє можливо знайти в Інтернеті, коли ви навіть не підозрюєте, що це може статися. Тому нічого, ніякі плівки захисні на екран, ніякі тренінги в Трускавці, нічого не врятує. Якщо раніше журналісти були окремою кастою, як зараз, наприклад, депутати, то зараз це не окрема каста. Кожна людина може бути журналістом. Саме тому пан міністр культури Володимир Бородянський та декілька депутатів з фракції «Слуга народу» намагаються стримати цей процес. Вони намагаються взяти під контроль ЗМІ, журналістів, блогерів, виписати якісь закони, які будуть переслідувати нібито по закону всіх цих людей. Це досвід Росії, я вважаю так, який нічим хорошим не закінчиться.