facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Петро Тєстов: «Заборону комерційних рубок лісу в Карпатах обходять шляхом санітарних рубок»

25.11.2019

Екологи критикують нові зміни до закону про заборону суцільної вирубки лісів в Карпатах. Зокрема, нарікають на дозвіл вирубувати високогірні ліси і техніку, що тепер може без обмежень заїжджати до лісопосадки. Гість студії «Доброго ранку, Країно!» Петро Тєстов – аналітик міжнародної благодійної організації «Екологія – право – людина».

Чим небезпечна вирубка лісу в Капатах?

Вирубка ліса в Карпатах небезпечна для різних категорій людей. Для місцевих мешканців в першу черга вона небезпечна тим, що проходить вирубка на схилах, то вони стають менш стійкими, менш утримують воду і можуть виникати більш серйозні паводки, можуть сходити селі. Були випадки, що блокувало внаслідок рубки цими всіма залишками річки, утворювали мінігреблі, і потім все розходилося і розливалося. Для місцевих мешканців перше це проблема в плані паводків. Для туристів проблема, що візуально не так красиво. По-друге, дуже часто є туристичні маршрути, йдеш по гарному лісу, а потім в цьому туристичному маршруті йдеш, а воно все розрубало, розмило, і ти йдеш по коліна в багнюці і задоволення від такого туризму мінімальне.

Чим новий закон не подобається екологам?

Після першого читання це був чудовий закон, який вводив нові обмеження на проведення рубок у Карпатах і не знімав обмеження, які були раніше. На жаль, між першим і другим читанням правки, які подали голова екологічного комітету Бондаренко та його заступник Івахів, призвели до того, що цей закон навпаки спрощує лісоексплуатацію в Карпатах. Якщо дивитися по пунктах, перший пункт, який нас більше всього обурив, що раніше діяла заборона на проведення суцільних рубок головного користування в деяких категоріях лісів. Рубки, грубо кажучи, діляться на кілька видів. Перше – це рубки головного користування, які комерційні. Тобто за принципом: ліс досяг якогось віку, наприклад сто років, і його треба зрубати і продати. Друге – це санітарні рубки, коли дивляться, може, ліс захворів, тоді його треба зрубати, щоб далі не поширилися ці шкідники. Відповідно комерційні рубки були заборонені в берегозахисних лісах. Причому берегозахисні ліси визначалися, що це 150-200 метрів від берега річки. Далі були в лісах селенебезпечних і в лісах вище 1100 метрів. Отже, в найцінніших лісах були заборонені комерційні рубки. Цю заборону обходили шляхом санітарних рубок. В Карпатах зараз санітарними рубками заготовлюється десь в півтора рази більше деревини, ніж звичайними рубками, які повинні бути комерційними країнами.