facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Олена Мошенець: «Погрози Марусі Звіробій можна сприймати не лише як неповагу до гаранта держави, але і до тих виборців, які його обрали»

29.11.2019

ДБР провело обшуки в помешканні військової Олени Біленької, більш відомої як Маруся Звіробій. Вилучили зареєстровану зброю, блокнот і телефон. У ДБР зазначили: обшуки пов’язані зі справою щодо погроз президенту Зеленському. Гостя студії «Доброго ранку, Країно!» Олена Мошенець – народний депутат України, фракція «Слуга народу», Тарас Чорновіл – політичний експерт, та Євген Лосовський – юрист.

Чи має наступати відповідальність лише за погрози президенту чи будь-якій людині?

Олена Мошенець: Але ж ми маємо конкретний випадок, і цей випадок стосується саме президента – голови держави, якому свою підтримку висловила дуже велика кількість населення. Тобто такі погрози можна сприймати не лише як неповагу до гаранта держави, але і до тих виборців, які його обрали. Що стосується вибірковості, то тут я повністю згодна. Відповідальність має бути незалежно від того, чи ці погрози стосуються президента, чи членів парламенту, чи уряду, чи звичайної людини. Просто до таких справ уваги більше завжди. І це об’єктивно.

Як ви гадаєте, якою є межа толерантності в суспільстві після таких подій?

Тарас Чорновіл: Мені здається, що такі справи, такі випади проти волонтерів, проти, до речі, двох жінок, ну Янукович хоч від яйця падав, а ця компанія обробилася від розмови двох волонтерок, це абсолютно ганебні речі, але ті речі збуджують фактор нетолерантності. Тому що випади, будь-які способи насильницьким методом міняти там владу, когось вбивати, вони не є характерні для українського суспільства. Ми виходимо на майдани, де ми стоїмо, де нас б’ють, а ми мирним способом відстоюємо свою позицію. Це майдан 2014 року особливо показав. Але такі дії влади підштовхують до силового варіанту. Тому що є багато людей, які пройшли війну, які відчувають, що зараз почався наступ на них, причому з відверто проросійським контекстом. Ви подивіться на цілий ряд кримінальних справ, які відкриваються.

Але чи допустимі такі розмови волонтера і депутата?

Тарас Чорновіл:Є два моменти. Пункт перший: я не вживаю, скажімо, ненормативну лексику, мене б’є по душі, по вухах, коли я чую ненормативну лексику. Але за неї в нас не садять, за неї можна максимум оштрафувати. Погроз в цьому випадку немає, я юрист. Я не практикуючий юрист, але моєї юридичної освіти досить для того, щоб сказати, що там немає взагалі жодного факту погроз. Там є відверта зневага до президента. І він своїми діями, нехай не своїми, він відмовчується, діями Труби, діями Портнова порушує кількість тих людей, які хочуть ставитися до нього зневажливо.

Спитаємо юриста: як ви оцінюєте, чи були це погрози в прямому ефірі від двох громадянок?

Євген Лосовський: Учитывая, что статья 346 «погорози державному діячу» и соответственно комментарий к данной статье предполагают более точные классификации, категории, я как гражданин Украины, а также юрист, адвокат могу сказать о следующем. Для того, чтобы угроза как таковая была реальной и выглядела как реальная и лицом была воспринята как реальная угроза, для этого должны быть факты. Методы ее осуществления, далее должно быть каким образом в данном случае классифицируется эта угроза, и является главный, ключевой факт – что она может быть исполнена. Поэтому говоря только процессуальным языком, скажу: мне бы очень хотелось увидеть, прежде чем были совершены какие-либо процессуальные действия и постановления следственного судьи было реализовано, на каком основании, на основании какой экспертизы – лингвистической, графологической, кто дал заключение объективное и кто определил. Что это является угрозой, которая является основанием для открытия уголовного дела и реализации дальше обысков и ряда других процессуальных действий, которые далее будут совершены. Потому что следователь или группа следователей не может пользоваться только своим субъективным видением. Мы, понятно, материалов дела сейчас не увидим, но я думаю, что в ближайшее время на вопрос общества нам ответят, кто же все-таки определил, есть эта угроза или нет.