facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Олександр Паращій: «Ціна на газ залежить виключно від того, чи вдасться домовитися з Росією»

02.12.2019

Громадяни окреслили п’ять першочергових дій президента: припинення вогню, припинення тарифів тощо. Чи може президент вплинути на тарифи, говоритимемо з гостями студії «Доброго ранку, Країно!» Андрієм Вігірінським – політичним аналітиком, Олександром Мусієнком – політичним аналітиком, та Олександром Паращієм – економістом.

Хто формує тарифи на теплопостачання?

Олександр Паращій: Тарифи на теплопостачання формуються Національною комісією з регулювання електроенергетики. Уряд може видати будь-яку постанову, і парламент може видати будь-який закон, але потрібно розуміти, що останнє слово все-таки за незалежним органом, який є Національною комісією.

Що це за короткий законопроект,про який говорить Олексій Гончарук?

Олександр Паращій: Очевидно, це законопроект на одне чи два речення. Тут питання не в тому, чи буде законопроект чи ні. Питання, чи є економічні підстави для того, щоб знижувати тарифи. З одного боку, такі підстави справді є, тому що ми бачимо, що ціни на газ, принаймні поки що, знижуються порівняно з тим, що ми бачили рік тому. Але з іншого боку, ми не розуміємо, що буде відбуватися після 1 січня, коли, як відомо, закінчується наш десятирічний контракт з «Газпромом». Новий контракт поки що лише на стадії обговорення. Тому з 1 січня ціна на газ може бути як набагато вищою, ніж сьогодні, так і дещо нижчою. Все залежить виключно від того, чи вдасться домовитися з Росією.

На кого розраховано відео з Олексієм Гончаруком в мережах і чи досягло своєї мети?

Олександр Мусієнко: Більшість населення цікавить зниження тарифів. Як їх досягти, їх мало цікавить. Мабуть, треба було б спочатку говорити про зменшення впливу олігархів і розуміти, що це впливає на економіку, зокрема те, у кого у власності облгази і т. д. Але зараз, якщо ми говоримо про те, на кого це відео розраховано, очевидно, тільки на цих виборців. Тому що аналітики, експерти, професіонали прекрасно розуміють і добре вам розкажуть, що ринок так не працює. Це не ринок. Коли президент чи прем’єр-міністр сидить в кабінеті на якійсь нараді і дає доручення знизити на 10-15%, це не ринкова модель. А для чого нам треба було приймати закон України про ринок газу? Для чого нам запроваджувати навіть той недолугий, який він зараз є? Тобто оці всі люди, видно, що стомлені державним управлінням, вся державна ноша на їхніх плечах, вони десь ввечері проводять цю нараду, видно, що міністр енергетики щось усміхається, і президент каже: знизьте на 10 відсотків… Коли воно буде, коли буде той законопроект, який буде його текст, ще невідомо. Сам факт наради відбувся, президент дав доручення, десь собі два-три пункти до рейтингу додав, от і все.

Ви згодні, що такими дорученнями президент додав до рейтингу і далі це працюватиме?

Андрій Вігірінський: А чим додав? Він просто доручення зробив. Люди можуть відчути чи не відчути зниження тарифів чи на газ, чи вартості теплової енергії лише тоді, коли отримають платіжки. Я згоден, їх не цікавить, наскільки це буде тривалим і яка ціна питання. Тому коли мова йде про якийсь законопроект, давайте людей, яких це цікавить, а мінуснути в рейтингу за рахунок тих, кому це цікаво. Тому що додати в рейтингу можна в людей, яких це не цікавить Мені це цікаво і складно зрозуміти, яким чином на рівні представників наших вищих органів влади вирішується питання з тарифом саме на тепло. В тарифі на тепло 80% собівартості це газ. В тарифі на газ є ПСО по відношенню до тих генеруючих підприємств теплової енергії. Якщо ми говоримо про те, що ми зменшуємо цих 80% як складову тарифу, то за рахунок дешевої сировини. Вона вже закачана в підземні газові сховища. Вона вже закачана по певній ціні, і населенню розповідають про те, що, можливо, буде тариф з 1 січня 13 тис., але ми вам дамо гарантовану ціну по 8. Звідки 13, якщо ви закачували в «Укргазвидобування», з яким розраховувалися по 4 тис.? Ту частину, яку ви не закачали в «Укргазвидобування», ви закачали з-за кордону по 150-180 доларів, а як наслідок звідки ви хочете взяти ціну в 12?