facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Дмитро Васильєв: «У мене є величезні сумніви, що сам факт зустрічі у «нормандському форматі» це є перемога»

03.12.2019

Зустріч у форматі «нормандської четвірки» це вже певна перемога, принаймні з такою заявою виступив президент Володимир Зеленський. Про те, що ж на практиці означатимуть ці перемовини, з якими завданнями і посилами їде глава держави на ці переговори, говоритимемо з гостями студії «Доброго ранку, Країно!» Дмитром Васильєвим – політичним експертом, Олександрою Решмеділовою – політологом, аналітиком Фонду громадської дипломатії та Сергієм Гармашем – головним редактором видання «Остров».

Президент Зеленський порівняв зустріч з біговою доріжкою – з бігом на місці. А як ви гадаєте, це все ж таки вже певна перемога?

Олександра Решмеділова: Що президент на біговій доріжці? Яку саме перемогу ви передбачаєте в цьому зверненні? Люди сприймають завжди за двома аспектами – це зміст і форма. Я переконана, що тут форма буде умовним таким громовідводом від змісту. Навряд чи всі сконцентруються на змісті, а будуть обговорювати саме форму подачі. Безпосередньо бігова доріжка як елемент. Ми звикли, що він може записувати на ходу, з кимось там вітатися, про щось говорити. Тобто начебто так між робочими процесами. Але така важлива, доленосна зустріч, на моє переконання, могла бути описана в дещо іншому антуражі. Наскільки цей формат буде вигідним для нього? Ми бачили певні експерименти. На вихідних нам показували, як тарифи будуть знижувати. Принаймні намагатися. Все це обговорюється в соцмережах і загалом в експертному середовищі. Але я вважаю, що обидва ці ролики вкрай невдалі за подачею. А для того, щоб люди сприйняли або були підготовлені, тобто було підґрунтя і українці розуміли, з чим їде українська команда, має бути узгоджена позиція. Не має бути такого, що президент каже одне, Пристайко каже інше, якісь кулуари кажуть третє, четверте. Має бути консолідована позиція, тоді не буде різночитань. А зараз в Україні є різночитання, тому в нас усіх немає впевненості, з чим точно їде президент і, більше того, з чим він має повернутися, щоб ми сприйняли це принаймні не як перемогу, а хіба що не як зраду-зрадоньку.

Дмитро Васильєв: По-перше, така зустріч була попередні три роки тому, і я так розумію, що три роки тому до перемоги ми не прийшли. Все рівно, який президент, чи попередній, чи теперішній, але сам факт зустрічі це інструмент для досягнення або перемоги, або якогось перемир’я. Сказати, що це буде перемога... Давайте подивимося, що буде підписано. Профільний віце-прем’єр з європейської інтеграції сказав про те, що документи, які будуть підписані на цьому саміті, не будуть мати юридичної сили. Якщо фактично у нас не буде юридичної сили, давайте згадаємо Будапештський меморандум. Але що таке меморандум? Меморандум це намір, який не має юридичної сили. Тому якщо віце-прем’єр говорить про те, що документи, які будуть підписані, не будуть мати жодної юридичної сили, та то про яку перемогу ми тоді будемо говорити? У мене є величезні сумніви, що сам факт такої зустрічі це є перемога. І далі абсолютно вірно говорити про зміст і форму. Я коли дивлюся на біговій доріжці в футболці кольору хакі, то насправді це колір військових. Якщо президент, говорячи про мир, натякає на якусь військову символіку, це якось розбігається з його посилом.

Сергій Гармаш: Исходя из того, что Россия не хотела этой встречи и всячески срывались и разводы войск, и перемирие, выставлялись все время дополнительные условия Украине для того, чтобы встреча состоялась, исходя из этого, это победа с нашей стороны, поскольку Россия не хотела, а мы ее все-таки заставили. Победа и в том смысле, что эта встреча состоялась до принятия нового закона об особом статусе. То есть теперь мы сможем его принимать, исходя из той политической реальности, которая будет после этой встречи. Когда наш президент поймет позицию Путина, я надеюсь, он поймет, что с Путиным нужно не договариваться, а обороняться действительно, решительные действия предпринимать. Наверное, для того, чтобы понять ему реальность, а мне иногда кажется, особенно из выступлений его советников и помощников его команды, что они не совсем понимают, что у нас война с Россией идет не только на Донбассе, а вообще гибридная война происходит на всей территории Украины, наверное, ему нужно поехать пообщаться с Путиным. Какие будут результаты встречи? Я думаю, сейчас рано об этом говорить. Я думаю, скорее всего никаких. Но то, что сама встреча состоялась сейчас, до Нового года, до нового закона, я думаю, что это действительно наша маленькая победа.