facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Сергій Шахов: «Європейці не хочуть сьогодні сваритися зі своїм стратегічним партнером – Росією»

28.01.2020

У Страсбурзі стартувала зимова сесія Парламентської Асамблеї Ради Європи. У ПАРЄ оскаржують повноваження російської делегації, що підтримали 30 депутатів Асамблеї, про це повідомив член постійної української парламентської делегації Олексій Гончаренко. Про це сьогодні розмова з гостями студії «Доброго ранку, Країно!» Марією Іоновою – народним депутатом, фракція «Європейська солідарність», Сергієм Шаховим – народним депутатом, група «Довіра», та Леонідом Ємцем – народним депутатом 7-8-го скликань.

Загалом в чому роль ПАРЄ нині для України?

Марія Іонова: Останні роки ми дуже плідно працювали зі усіма інституціями ПАРЄ. А саме з Парламентською Асамлеєю. І насправді всі ці інституції для нас були надзвичайно важливими. І ви праві, що демарш ми влаштували, але знову ж таки, на жаль, в червні місяці ми залишились самі, тому що якраз відбулися вибори і така шалена підтримка була у президента України Зеленського, але ми цю підтримку якраз на червневій сесії абсолютно не відчули. Хоча все це було можливо. Якщо в нас були завжди такі ризиковані ситуації, просто в останній день Петро Олексійович включався, дзвонив лідерам інших держав, де ми розуміли, що може бути проблематика, і ми всі разом добивалися і іноді не вірили, що можемо перемогти, але ламали ситуацію майже в останній день. Наразі українська делегація восени не брала участі. А зараз як би повернулися. Для мене трошки затихо. Більше того, хотілося б, щоб більш була активна робота по тим контактам, які ми вже напрацювали. Але дійсно ситуація змінюється. Олексій сказав, що перемога – 30 депутатів піднялися, це протест. Але з іншої сторони, якщо ми говоримо про таку інституцію, як комітет міністрів закордонних справ, була промова міністра закордонних справ Грузії, і вона вже викликає дуже багато питань, тому що акценти правильні не були розставлені. І це та країна, яка якраз теж постраждала, і ми спільно завжди відстоювали саме статутні принципи Ради Європи.

І друге питання – це дійсно вчора, здавалося б, таке процедурне питання – перенесення голосування по Петру Толстому, очільнику російської делегації. В червні ми збили Слуцького, тому що це взагалі дуже одіозна постать, нам вдалося більшість колег переконати. Тобто за ці два дні українській делегації дуже важливо зосередитись над тим, щоб працювати з іншими делегаціями і під час таємного голосування Толстой не був обраний. І звичайно в комітетах і взагалі по повноваженням. А зараз відношення України до інституцій Ради Європи, знаєте, знаходячись в парламенті, я бачу, як нехтуються висновки Венеціанської комісії, як зневажаються деякі висновки ГРЕКО по боротьбі з корупцією. Тобто не бачу підтримання діями цієї важливої інституції.

А що, дійсно ми так втрачаємо нині в протидії Російській Федерації на міжнародному рівні і, зокрема, на рівні ПАРЄ?

Леонід Ємець: Давайте говорити фактами. Дійсно 30 депутатів стали опротестовувати права російської делегації, в основному ґрунтуючись на тому, що це депутати, які були обрані в тому числі голосами з Криму, а Крим це була і є територія, за міжнародним правом, України, і відповідно це нелегітимні голоси, нелегітимні депутати і нелегітимна делегація. Власне опротестування відбулося, але я боюся, що це залишиться лише такого роду виступом, бо результат буде швидше за все не той, який потрібен Україні.

В Європи є свій порядок денний, але чому тоді ПАРЄ ковтає порядок дня Росії?

Сергій Шахов:Перш за все давайте не будемо відкидати Росію з політичної мапи взагалі світу. Держава, яка була в вісімці світовій, зараз знаходиться в двадцятці, і ми бачимо, що війни, які ведуться Кремлем, вони ж не зупиняються. І те, що все-таки Україна потрапила до ПАРЄ, це дуже добре. Ми сьогодні маємо майданчик для того, щоб відстоювати свої позиції. Я міг би зараз говорити на Росію багато чого поганого, але ця країна є там. Її ж ніхто не вигнав. Вона там працює. Перш за все давайте подивимося взагалі на дії Європи. Ми можемо говорити про нормальні стосунки з лідерами європейськими, з Євросоюзом, «Північний потік-2» будується? 75 млрд. грн. хочуть відхопити від України наші іноземні партнери. Німеччина, наприклад. Як політик я, може, і не повинен цього говорити, але як людина, яка живе в країні, яку обирали на місцях, які запитують: а чому газ у всьому світі дешевшає, а в Україні він дорожчає? І це запитання до наших європейських партнерів. Прокладки російські. Що, Швейцарія добуває газ? Ні. Він добувається в Україні, в моєму окрузі, і кудись зникає через європейські прокладки і знову потрапляє в Україну. І от так європейські партнери наші поступають з Росією, яку запускають в ПАРЄ. Вони не хочуть сьогодні сваритися зі стратегічним їхнім партнером.