facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Юрій Корольчук: «Треба розуміти, що все одно вартість газопостачання буде зростати»

11.02.2020

На годині запитань до уряду депутати поцікавилися, чому людина змушена платити за доставку газу, яким не користується. Міністр енергетики Олексій Оржель спершу пояснив, що розділення платіжок за споживання і транспортування газу є вимогою розділення діяльності. У такий спосіб влада контролює і регулює тарифи на природні монополії. Що ж діється з платівками, будемо розбиратися разом із гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Юрієм Корольчуком – експертом Інституту енергетичних досліджень.

Слідуючи за логікою міністра, можна подумати, що якщо не будуть платити, мережі стануть.

Не зовсім так.Якщо відштовхуватися від думки, що говорить міністр Оржель то він правильно каже, що якщо у людини є один вид палива, наприклад, використовує людина дрова, твердопаливний котел, тоді вона повинна відмовитися від газопостачання. І тоді вона не буде платити за доставку газу. Якщо так зробить, наприклад, половина України, то тоді для другої половини України, безумовно, зросте вартість доставки газу. Тому що збільшаться експлуатаційні затрати на меншу кількість газопроводів. Бо, наприклад Миколаївська і Закарпатська області, де менша кількість газопроводів, там ставка за розподіл газу вища. Тому що там пройшла мала газифікація ще в части Радянського Союзу і в часи сучасної України. Тому все вимірюється дійсно технічними параметрами.

А що означає на практиці додаткова платіжка?

Той перший крок, який був зроблений в кінці грудня, коли підвищили тариф на розподіл, тариф на транспортування для облгазів, це був перший крок за п’ять років, з 2015 року. Там тариф складає 90 коп., був 50 коп., а має бути 1,5 грн. Тому насправді треба розуміти, що все одно вартість буде зростати, це об’єктивний процес. Я розумію, людям це не подобається. Не можна не платити, тому що треба розуміти, що дійсно це експлуатаційні затрати. І більше того, що є регулятор НКРЕКП, який і затверджує цю ставку. Компанія подає розрахунки, скільки їй потрібно на зарплату, на ремонт труб, на профілактику, на підтримку тиску, і все це відповідно розраховується і пропонується ця ціна. І я кажу, на сьогоднішній момент 1,5 грн. – це те, що має бути. А у сусідніх країнах, наприклад, найнижча ціна, це Болгарія, Румунія, там від 3 грн. і вище. А в європейських країнах і 20 грн. за один куб.

Тоді давайте і зарплати порівнювати, і економіку, і ВВП тощо.

Звичайно, можна зрозуміти такі аргументи, але насправді в нас поки що не 20 грн., а поки що тільки 90 коп., і буде поступову просто підвищуватися. Будемо сподіватися, що буде і економічний рівень зростати. До речі, коли йде мова про цю тему, всі забувають, що коли Україна приєднувалася до Енергетичного співтовариства і Другого та Третього енергопакету і робила крок в бік Євросоюзу, там вже все це було давно. Всі мали бачити це і розуміти.