facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Денис Малюська: «Щодо кожного окремого люстрованого чиновника буде прийняте індивідуальне рішення»

27.02.2020

Європейський суд з прав людини відхилив апеляцію України щодо закону про люстрацію. Протягом трьох місяців уряд має виплатити по п’ять тисяч євро п’ятьом екс-посадовцям. Крім того, Україна має компенсувати заявникам витрати на суд. Що ж далі буде з люстрацією, що робитиме Україна і кому буде виплачувати компенсації, коментує гість студії «Доброго ранку, Країно!» Денис Малюська – міністр юстиції України:

«В нас є два варіанти розвитку подій. Перший – трішечки непередбачуваний, тому що зараз закон про люстрацію перебуває на перегляді КС. Ще слово за КС, і нам точно не відомо, яким буде вердикт українського суду з цього приводу. Після рішення Європейського суду з прав людини ми однозначно маємо імплементувати механізм, яким чином такого роду виплати чи такого роду скарги вже не повинні потрапляти в Європейський суд. Відповідно наш план це створення окремої комісії, яка буде переглядати скарги всіх громадян, які вважають, що їх люстрували незаконно. Відповідно щодо кожного окремого чиновника люстрованого буде прийняте індивідуальне рішення щодо того, чи дійсно правильно до нього була застосована люстрація, чи були для цього підстави. І якщо люстрація буде визнана безпідставною, відповідно такому чиновнику імовірно внаслідок виконання згаданого вище рішення Європейського суду потрібно буде виплатити якусь компенсацію.

Імовірно такою компенсацією буде різниця між тим, що він заробляв після звільнення, і тим, що він заробляв до звільнення. Імовірно – не гарантую, це питання до законодавця – можлива виплата певної суми компенсації моральної шкоди, завданої незаконним звільненням. Це теж можливо, але важливе застереження – це точно не буде стосуватися топ-чиновників. По топ-чиновникам позиція європейських експертів і європейського суду в принципі однакова – там могла бути застосована Україною автоматична люстрація. Що стосується чиновників нижнього рівня, там про автоматичну люстрацію мова йти не повинна. Треба було аналізувати, що вони зробили, чи зробили вони щось погане, чи мали вони вплив на тодішній політичний режим, на прийняття якихось рішень неправомірних, незаконних режимом Януковича. Відповідно на підставі цього аналізу вже мало б виноситися рішення».