facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Олексій Гончаренко: «Якщо затягувати паски, то дійсно всім суспільством»

09.04.2020

Фонд боротьби з COVID-19 запропонував три тижні тому створити уряд. Спочатку планували виділити на його функціонування 97 млрд. грн., потім вирішили зменшити його на третину. Гроші у фонд збиралися знайти, урізавши видатки на інші галузі. Де ж братимуть гроші, говоритимемо з Іриною Верещук – народним депутатом, фракція «Слуга народу», та Олексієм Гончаренком – народним депутатом, фракція «Європейська солідарність».

Чому засідання парламенту перенесли? Мали в п’ятницю зібратися народні депутати, а тут вже в понеділок, народні депутати не домовилися?

Ірина Верещук: Я думаю, всі домовились, просто не вистачає технічного часу, аби всі депутати змогли ознайомитися. Тільки вчора відбулося засідання Кабміну, де власне такий перерозподіл бюджету відбувся. А отже потрібно бодай один-два дні, аби всі депутати змогли ознайомитися і визначитись, як голосувати вже в понеділок.

У вас є розуміння, де будуть брати гроші, щоб боротися з коронавірусом?

Олексій Гончаренко: Я вчора на своєму «Телеграм-каналі» оприлюднив проект змін до бюджету. Сьогодні відбудеться засідання бюджетного комітету, в який я входжу і який буде розглядати ці зміни. В кого брати? Там можна прочитати. Насправді, це секвестр, бо відбувається зрізання доходів і урізання видатків і формування знову цього стабілізаційного фонду боротьби з COVID-19. Причому ще збільшується дефіцит бюджету до майже 300 млрд. грн. 30% всієї дохідної частини, що є дуже багато. Щодо того фактично, кого урізають. Справа в тому, що єдиний альтернативний проект змін до бюджету подав я і мої колеги Фріс і Сюмар. Ми пропонували багато речей, і уряд дослухався, повертаючи гроші на Державний фонд регіонального розвитку, на освіту, культуру. Не в повному обсязі, але все ж таки. Але, на жаль, уряд йде надалі за логікою такою – кому епідемія, а кому державна премія. Вони не урізають фактично видатки на органи влади і на силовиків. Ми пропонували якраз урізати там для того, щоб знайти гроші на медицину й інші необхідні сьогодні речі. На жаль, вони йдуть інший шляхом, і цей проект змін до бюджету пропонує від Кабміну збільшити на 1 млрд. грн. фінансування суддівської системи і т.д. Напевно, вони вважають, що судді – це найбільш незахищені люди і найбільші борці з епідемією тощо. Офісу президента пропонують додати за проектом змін, САП та іншим силовикам. Я думаю, що це шлях хибний. Якщо затягувати паски, то дійсно всім суспільством.

А ви теж бачите певний несправедливий підхід до бюджету?

Ірина Верещук: Ви знаєте, ми не обираємо між хорошим і поганим варіантом, ми вибираємо між поганим і дуже поганим. Звичайно, що перерозподіл, чи секвестр, давайте називати речі своїми іменами, це не є добре. Але я хотіла запитати в пана Олексія: ви напевно вчора були присутні на засіданні Кабміну і знаєте більше, якщо кажете, що оприлюднили проект змін до бюджету перший в країні. Ви сказали, що урізаються доходи до держбюджету. Чи ви знаєте, наскільки?

Олексій Гончаренко:По доходам не змінилася ситуація. Вони урізаються, як і в минулому проекті бюджету, який не набрав голоси. В нас десь на 100 млрд. грн. зменшуються сумарно доходи держави. Замість 1 трлн. 80 млрд. грн. доходи на цей рік Кабмін бачить у 970 з невеликим млрд. грн., тобто на 100 млрд. менше, ніж пропонувалося у грудні.