facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Федір Лапій: «На сьогодні не існує препаратів, які можна приймати профілактично, щоб не заразитися COVID-19»

14.04.2020

В уряди таки знайшли спосіб, як зменшити дефіцит протималярійного препарату, який нині використовують в світі для лікування коронавірусу. Ці ліки зникли з українських аптек, водночас експерти зазначають: цей препарат слід застосовувати лише в тяжких випадках. Федір Лапій – лікар-інфекціоніст, дитячий імунолог, на скайп-зв’язку зі студією «Доброго ранку, Країно!». Спробуємо з’ясувати, чому виник ажіотаж на деякі препарати, як з цим боротися, і чи можуть українці зашкодити, застосовуючи препарати без рекомендацій лікаря:

«Ажіотаж, власне кажучи, не сьогодні виник. Це поведінка людей. Ми можемо згадати багато подібних інших історій, коли є проблема і люди намагаються вирішити цю проблему і збирають будь-які чутки. В даному випадку так вийшло із хлорохіном, гідроксіхлорохіном, коли на рівні президентів було заявлено, що знайдено порятунок від COVID-19. Люди в страхах перед цією страшною хворобою скупили цей препарат. Ми бачили, і як розгорталася історія з ібупрофеном. Коли сказали: приймайте парацетамол, і люди вже пішли скуповувати парацетамол.

Протималярійні препарати давно використовуються, і відомо про їх побічні ефекти, і один із побічних ефектів – це вплив на серце. Препарат викликає аритмію, і тут виникає питання, чи є переконливі дані про те, що даний препарат допомагає при COVID-19. Є лише початкові дані, які говорять, що він може мати певний ефект, але буквально вчора-позавчора були опубліковані нові дослідження про відсутність ефективності застосування цих препаратів. Хоча там була мала кількість хворих, тим не менш потрібно людям розуміти, що є різниця між тим, що ми думаємо, що може допомагати, і підтверджено, що може допомагати. І в останньому випадку ми повинні з вами зважувати, користь від застосування препарату порівнювати з побічними ефектами від його застосування. Якщо користь переважає побічні ефекти, ми йдемо на нехтування побічними ефектами. Але вибачте, якщо побічні ефекти переважають над користю, від цього можна бути більш хворим від застосування препарату.

На сьогодні не існує ліків, які можна приймати профілактично, щоб не заразитися COVID-19. Що стосується лікування захворювання, єдині безрецептурні ліки, які можна придбати в аптеці, це більше симптоматична терапія, мова йде про жарознижуючі препарати. Якщо говорити про ті препарати, які застосовуються на сьогоднішній день в експериментальній терапії, коли мова йде про те, що ми не маємо достовірних даних, але намагаємося використовувати і перевіряти, то ці препарати не повинні відпускатися вільно в аптеці, оскільки ні їхня користь не доведена, а побічні ефекти присутні. І тут потрібно розуміти, що, коли стан пацієнта тяжкий, середньої тяжкості, це більше терапія відчаю, аніж терапія, яка має переваги над побічними ефектами».