facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Володимир Ар’єв: «Співпраця з МВФ зараз фактично стає визначальною для України»

14.04.2020

Народні депутати таки ухвалили зміни до держбюджету, запропоновані урядом у зв’язку з пандемією коронавірусу. Перерозподілили мільярди гривень, повідкушували по шматочку в багатьох галузей і віддали на охорону здоров’я. Після того, як перерозподілили держбюджет, ухвалили ще шість законопроектів, зокрема дали зелене світло повноцінній геокадастровій системі, яку готують до відкриття ринку землі. Про роботу в сесійній залі та прийняття змін до держбюджету глядачам «Доброго ранку, Країно!» розкажуть Юрій Камельчук – народний депутат, фракція «Слуга народу», та Володимир Арєв – народний депутат, фракція «Європейська солідарність».

Чи вистачило вам аргументації змін до бюджету?

Юрій Камельчук: Проговорювали бюджет, в принципі, до цього засідання. Тому і було зрозуміло, що є голоси і є порозуміння, що його треба приймати поки що в такому вигляді. Але це не означає, що після карантину ми його не будемо переглядати. Обговорення були і безпосередньо завершувалися в бюджетному комітеті. Перед тим, звичайно, окремі депутати і різні комітети давали свої пропозиції. Не все було враховано. Не все так, як би нам хотілося, але нам потрібно проголосувати за нього, щоб розблокувати багато виплат. В тому числі це стосується і зарплат, і допомоги по безробіттю, підвищення зарплати власне лікарям й іншої допомоги.

А яке питання ви вчора задали пану Шмигалю?

Володимир Арєв:А навіщо ставити воза перед конем?Тобточому зміни до бюджету ухвалюються до того, як буде ухвалений чи не ухвалений закон про банківську діяльність або, як його ще називають, «антиколомойський» закон? Бо саме від нього залежить співпраця з МВФ. А від співпраці з МВФ залежить стабільність української фінансової системи. І якщо вона буде нестабільна, то переглядати бюджет доведеться за будь-яких обставин ще раз. Варто робити речі логічно. Тобто спочатку зробити все для того, щоб розуміти прогноз фінансової банківської системи в залежності від того, як буде ухвалений цей закон. Тому що співпраця з МВФ фактично і стає визначальною зараз не тільки власне для України. Ще 60 країн стоять в черзі до МВФ з проханням про допомогу. У мене так само залишається питання: а чому зараз фактично найважливіші програми щодо освітньої реформи скорочені? Вибачте, те, що ми зараз бачимо по телебаченню, коли йдуть в запису відеоуроки для шкіл і ледь не кожний урок в запису, а не в прямому ефірі йде з помилкою, напевно це лише величезний доказ того, що потрібна зараз як ніколи освітня реформа. Крім того, скорочуються видатки на децентралізацію, скорочуються видатки на культуру.

Питання не риторичні, очевидно, що пояснення бодай на засіданні фракції «СН» ви отримали?

Юрій Камельчук: Звичайно, не кожне. Є ще багато речей, які нам би хотілося зрозуміти. Перше – я хочу пояснити, що бюджет ніколи не був і не є остаточним документом. Це є план, і це є факт того, що зараз уряд бачить у надходженнях і у видатках. Не затверджувати його – це означає просто не визнавати реальність. І знову ж таки голосування за нього не означає, що не буде ніяких змін в доходах чи у видатках. Це означає, якщо за нього не проголосувати, не зрозуміло, до чого зараз прив’язуватися, до тих грошей, які є в кишені держави і кому вона скільки може розподілити. Якщо ми не визнаємо цей документ, ми по факту говоримо: нам все одно, як держава буде розпоряджатися по-іншому. Тобто це втратити контроль. І незважаючи на те, що в нас зараз немає фінансової допомоги, точніше кредиту від МВФ, ми знаємо все одно, що є запаси внутрішні. Тобто як би не сталося так чи інакше, все одно ці видатки будуть, тому треба було просто ці цифри визначити на папері, зрозуміти і за них проголосувати.

А є розуміння, за рахунок чого наповнювати сьогодні бюджет?

Юрій Камельчук:Саме тому і закладено мінус 298 млрд. Це дефіцит бюджету, це визнання факту: нам не вистачає цих грошей. Це реальність, яку треба було відобразити у документі, і тепер треба спільно думати, де їх брати.

А у вас є розуміння, де брати майже 300 млрд. до бюджету?

Володимир Арєв:Розумієте, проблема недоїмок до бюджету –ц е проблема системного підходу урядового. І в даному разі за це мають нести відповідальність і прем’єр-міністр, і міністр фінансів. Є питання дійсно системного підходу, і якщо ми в бюджеті робимо зараз перерозподіл, не знаючи, які завдання будуть в нас стояти за пару тижнів, вибачте, переколошматити бюджет раз на місяць це не системний підхід. В принципі, прогнозування потрібне, але «Європейська солідарність» кричить постійно: нарешті ж включіть професійний підхід, а не такий – може, щось десь знайдемо. Може, щось десь не буде. Зараз світ входить в кризу і рецесію напевно найбільшу за останні сто років.