facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Кіра Рудик: «В нас не існує плану того, яким чином країна повинна рухатись після карантину»

15.04.2020

Вдвічі зросла кількість українців, які вважають карантин занадто жорстким – такі дані опитування соціологічної групи «Рейтинг», проведеного в середині квітня. Цю тему в ефірі «Доброго ранку, Країно!» обговорюватимемо з Кірою Рудик – народним депутатом, фракція «Голос», та Павлом Фроловим – народним депутатом, фракція «Слуга народу».

Якби вас запитали щодо жорсткості карантинних заходів, що б ви відповіли?

Кіра Рудик: Я б сказала, що вони неефективні зараз, і у нас не існує плану того, яким чином країна повинна рухатись далі. Основне ж питання – це, ми розуміємо, яка ситуація зараз, а що буде далі? Яким чином нам як країні виходити з економічної кризи? Ви бачили останнє опитування, що у 73% людей цього місяця вже закінчаться їх заощадження. Тому питання, що цим людям робити далі? Саме тому партія «Голос» пропонує концепцію гнучкого карантину. Вона передбачає, що ми ізолюємо і дбаємо перш за все за найбільші незахищені групи населення. Вони мають залишатися на карантині. Але всі інші повинні починати працювати. Звичайно, з найбільшими застереженнями, з дотриманням санітарно-епідеміологічних норм, із запровадженням масового тестування. Але економіка повинна починати працювати вже зараз. Тому що через місяць у нас не буде за що купити їсти.

Чи не вважаєте ви нинішні карантинні заходи зажорсткими?

Павло Фролов: Ми бачимо досвід Америки, досвід Італії, досвід Іспанії, що найнебезпечніше тут саме пікове захворювання людей, коли медична система не справляється з напливом і багато людей помирають, на жаль. Тому в Україні, коли запровадили карантин при фактично одному захворілому на COVID-19, ми бачимо зараз, що медична система справляється, медичні заклади справляються. І в тому числі депутати допомагають закуповувати ШВЛ в лікарні. Звичайно, вже блок уряду і депутати розробляють механізми, як ми будемо виходити з карантину. Пік прогнозувався до Великодня. Фактично зараз пік прогнозується в Україні після Великодня. Якщо на Великдень фактично люди дослухаються, а ми бачимо по опитуванню, що більшість людей збирається бути на Великдень вдома, і ми пройдемо пік, і, звичайно, вже розробляються і в уряді, і серед депутатів механізми, як ми будемо виходити з карантину, як ми будемо пом’якшувати заходи, як ми будемо запускати економіку.

Як ми будемо виходити з карантину і запускати економіку?

Павло Фролов:Давайте ми не будемо зараз давати людям, якісь цифри, тому що фактично до 24 квітня офіційно карантин. Якщо ми пройдемо, заходи розробляються. Все-таки не депутатам, звичайно, анонсувати ці речі, необхідно все-таки, щоб виходили від уряду пропозиції по виходу з карантину. Зрозуміло, що до того, як не буде розроблена вакцина від коронавірусу, звичайно, про відновлення повноцінного життя, як було в Україні до початку березня, мови не може бути. Тому що захистити вразливі верстви, захистити осіб похилого віку ми маємо обов’язково.

Більша частина карантину вже пройдена, але гроші на боротьбу з вірусом виділяються лише зараз. То куди вони підуть – 65 млрд. грн. по закінченні карантину?

Павло Фролов:Ми проголосували за збільшення зарплат медикам, ми проголосували питання захисту безробітних. Всі ці речі на коронавірус не були передбачені у бюджеті. Ми прийняли бюджет позавчора фактично, але видатки вже пішли, і необхідно ж ці видатки перекривати, і ми не знаємо, які ще будуть виклики.

На вашу думку, коли буде той критичний момент, коли не можна далі затягувати з карантином, тому що економіка може і не підвестися на ноги?

Кіра Рудик:Цей момент зараз. Нам потрібно мати план вже зараз. Я розумію, що ми вже місяць чуємо, що цей план розробляється. Ми ще його не бачили, ми бачимо якісь точкові кроки, і не зрозуміло, яка генеральна стратегія, яким чином сьогодні людині розпланувати гроші, які в неї залишилися. Яким чином рухатися лікарням – цього розуміння в нас немає. Я хочу додати, що оцей місяць повинен був бути використаний владою для того, щоб організувати лікарні і забезпечити їх всім необхідним. Зараз ми чуємо тільки інформацію про те, що вони забезпечені, але я сама як волонтер бачу і допомагаю лікарням, в яких досі немає навіть забезпечення масками. Друге – влада повинна була забезпечити масове тестування. Де ті 10 млн. тестів, які приїхали, куди вони приїхали, до кого вони поїхали, кого протестували і що знайшли? Цієї інформації також немає, і її охороняють як найбільшу державну таємницю.