facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Олександр Коваль: «Якщо буде суха погода, це не остання пожежа у Чорнобильській зоні»

16.04.2020

Мер Києва Віталій Кличко заявив, що існує загроза повторного загорання в зоні відчуження. Відтак рятувальники продовжать обстежувати ділянки займання у Чорнобилі. Які наслідки буде мати для екології та українців пожежа в зоні відчуження? Про це говоритимемо з Олександром Ковалем – екологом, який перебуває на скайп-зв’язку зі студією «Доброго ранку, Країно!».

На вашу думку, чи можливе повторення загорання?

Звичайно, якщо буде суха погода і не буде дощів, то це не остання пожежа, яку ми побачимо цього сезону. Тобто ми бачимо, що є значне зниження кількості опадів і минулого року, і зима у нас була без снігу, і тому ми бачимо пожежі по всій Україні. І зараз, якщо не буде такої кількості опадів і не буде протипожежних заходів вжито, то, звичайно, ми ще побачимо пожежі.

Але ж в нас не настільки спекотна погода, щоб горіли ліси. Можливо, це людський фактор?

Стовідсотково є питання зміни клімату. Тобто стає клімат більш сухим в Україні, як ми бачимо. Але само воно не загорілося. Тобто це є наслідки діяльності людей, і люди мали б передбачити, дійсно дивитися, що є менше опадів, тобто ті протипожежні заходи, які вживалися раніше, їх треба було посилювати і треба було контролювати.

Скільки відновлюватиметься чорнобильська екосистема?

Насправді те, що ми спостерігаємо, що є зміна клімату і зміна екосистем, тобто, по-перше, це потрібно дивитися, які саме рослини там будуть відновлюватися і який буде план відновлення. Можна це лишити так, як є, і за кілька років там вже виростуть молоді сосни, вкриють там ґрунт і будуть собі розвиватися. Але якщо дивитися на перспективу, то треба дивитися, які рослини можуть бути краще пристосовані до тих умов, які там є. Тобто те, що ми бачимо в дикій природі, якщо ми там поле не лишаємо, то за два-три роки воно заростає молодими соснами, і це відбувається само собою без втручання людей. Але якщо не вживати протипожежних заходів, то ті сосни можуть всихати. Тому що ми бачимо, що всихає ліс, в принципі, по Україні за рахунок того, що знижується рівень ґрунтових вод і обміління річок відбувається. Можливо, треба подумати лісникам, які краще види застосувати для того, щоб воно відбувалося краще, правильніше і ті рослини були там здоровішими.