facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Валерій Клочок: «Обмін полоненими це перманентний процес, який не матиме закінчення у найближчі роки»

17.04.2020

Великодній обмін – Україна повернула двадцятьох своїх громадян, яких утримували на тимчасово окупованих територіях Донбасу, бойовикам віддали 14 людей. Про підсумки того, що відбувалося протягом останнього тижня, говоритимемо з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Валерієм Клочком – політичним експертом, та Романом Лозинським – народним депутатом, фракція «Голос».

Як ви оцінюєте вчорашній обмін полоненими?

Роман Лозинський: Власне вчорашній день відзначився в парламенті черговим ситуативним коаліційним рішенням «слуг народу» з ОПЗЖ і депутатами деяких груп. Вчора змінили регламент. Я нагадаю, все, що вчора відбувалося в парламенті – і зміни до регламенту, пошук якихось рішень, всьому цьому передували 16 тис. поправок до банківського закону, яким заблокували, по суті, допомогу МВФ і заблокували можливість закрити діру в 300 млрд. грн. в українському бюджеті, що може сприяти дефолту. Власне питання обміну я б розділив на дві частини. Перша частина і, мабуть, найважливіша – це справді життя кожного українця має найвищу вагу, тому кожен українець, чи це цивільний, чи це військовий, це велика перемога для країни. Але другий аспект – це те, в який спосіб відбуваються обміни, чи розуміємо ми, українці, ціну цих обмінів, чи розуміємо ми, в який спосіб ці домовленості були досягнуті, чи розуміємо ми логіку, коли Україна віддає саме всіх на всіх? Але ми розуміємо, що не всіх на всіх, тому що досі сотні, а то і тисячі українців, в тому числі наші військовослужбовці, в тому числі політв’язні, кримські татари в полоні. І коли Україна віддає 14 росіян або українців, які вчинили злочини, доведені судом, і міняє їх на українських цивільних, але не всіх на всіх, сама ця система, звичайно, дивна. Хоча очевидно, що кожен українець, який перетнув кордон, це велике щастя.

Ми часто чуємо, що в нас обмінний фонд обмежений, а в нас ще велика кількість людей, яких ми маємо забрати.

Валерій Клочок: Справді, у нас обмінний фонд обмежений, а в росіян і окупантів постійно збільшується. Питання обміну дійсно важливе, його треба виконувати, але це перманентний процес, який закінчення, в моєму розумінні, не матиме у найближчі роки. Справа в тому, що обмін полоненими це один із пунктів Мінських угод. З чого треба починати? Тому що ми вже забули, чому проводиться цей обмін і власне з ким. Тому що зараз обмін відбувається не з Росією. А відбувається з не підконтрольними нам територіями. Фактично нас виводять на діалог з так званими республіками. І це робиться поступово. Україна рухається в питанні виконання безумовно Мінських угод, які були затверджені Нормандським форматом. Іншого порядку денного сьогодні немає. Тому в мене запитання, який інший порядок денний ви можете сформувати як влада?

А в нас є зрушення по Мінським угодам?

Валерій Клочок:У нас було зрушення – саме формування так званої координаційної ради, яку «слуги народу» фактично заблокували. Тому що, хоча цей пункт не прописано нібито в Мінських угодах, але він означає механізм виконання їх. Тому що Путін постійно наполягає на прямому діалозі з республіками так званими. Тому саме і обмін полоненими, який відбувся вчора, це один із елементів виконання цього плану.