facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Ярослав Чайківський: «Обіцяні урядом надбавки для медиків до лікувальних установ не надійшли»

21.04.2020

Українським медикам, які лікують хворих на коронавірус, уряд обіцяв виплатити в квітні премії до трьохсот відсотків. Натомість у багатьох регіонах медики досі не отримали надбавок. Про те, коли ж нарешті обіцяні надбавки дійдуть до лікарів, говоритимемо з гостем студії «Доброго рану, Країно!» Романом Лозинським – народним депутатом, фракція «Голос», та Ярославом Чайківським – головним лікарем Тернопільської лікарні швидкої допомоги.

Можете пояснити, як ці гроші мають дійти на місця? Вам вже гроші надійшли?

Ярослав Чайківський: На жаль, гроші ще в лікувальні установи не надійшли, і те, що кому і скільки, ще до кінця не зрозуміло. Єдине, що чітко можна сказати про те, що це преміювання, яке пообіцяла Тернопільська міська рада в розмірі 10 тис. кожному медичному працівнику, який надає допомогу хворим із COVID-19, ці гроші дійсно у нас вже є на рахунку, і з заробітною платою ми кожному працівнику виплатимо 10 тис. грн. А про те, що пообіцяв міністр охорони здоров’я, прем’єр-міністр Шмигаль, тут поки що не зрозуміло, і вже починаються такі хвилювання і в колективі зокрема. Люди, звичайно, надіялися отримати ці гроші перед великодніми святами, але будемо сподіватися, що в найближчі дні все-таки урядовці розберуться, хто і звідки буде надавати ці кошти в лікувальні заклади.

Чи ви намагалися з’ясувати долю обіцяних грошей і з ким?

Ярослав Чайківський: З’ясувати, особливо на регіональному рівні з управліннями охорони здоров’я – це на сьогоднішній день абсолютно нереально. Всі задіяні в ліквідації наслідків цієї катастрофи, яка склалася в державі із COVID-19. Особливо ж в Тернопільській області, де з кожним днем з’являються все нові і нові вогнища. І тому неодноразові звернення не привели до жодних результатів. Нам невідомо, чи будуть ці виплати, коли вони будуть і з яких коштів.

Так красиво обіцяли, а виходить не зовсім красиво.

Роман Лозинський: Обіцянка була дуже красива і, більш того, дуже правильна. Тому що медики справді на передовій своїй медичній, але є дві великі перешкоди тому, щоб ці речі втілилися в життя. Перше – це недолугість уряду. А друге – це саботаж «слуг народу» і потенційна можливість наповнювати бюджет, щоб ці виплати робити. Перша стосується взагалі нашої медичної сфери і МОЗ. Коли в нас ще на початку карантину вже було 67 млн. грн. на закупівлю медичного захисту, старий міністр Ємець замість того, щоб використовувати ці гроші, чекав, доки призначать керівника державного підприємства правильного, щоб правильно використати вже наявні на той час кошти без будь-яких змін до бюджету. І тепер новий міністр, дружина якого, як ви знаєте, вже теж є власницею бізнесу, який бере підряди в держави на закупівлю медичного обладнання. Тобто в них зовсім інший порядок питань на порядку денному.

Тобто людям на місцях не дають грошей, тому що керівництво МОЗ думає про своє?

Роман Лозинський: Абсолютно інші пріоритети. Потрібно втілювати всі ці речі, але очевидно, що коли в тебе голова забита тим, які можливості в тебе створюються, коли виділяють більші кошти на медичні закупівлі, очевидно, що в них блокується щось в мозку, і тому зараз абсолютно незрозуміло для нас, чому йде така затримка. І друге питання – це питання бюджету. Ми внесли зміни до бюджету, тому що мова йде і про 300%, і забезпечення медиків. Але очевидно, що тут теж коломийки з «антиколомойським» законом, тобто можливість закривати діри в бюджеті, наповнювати бюджет коштами, аби ці кошти потім виділяти на медичний захист і на ці 300%. І наскільки мені відомо, частину з цих 300% вже спускають на місцеву владу – кажуть: покривайте за рахунок місцевих бюджетів. Чи це ситуативної потім субвенцією повернуть, чи це буде так надалі, поки що нам невідомо. Зараз на плечі місцевих бюджетів все це скидають, і ми знаємо, що близько 21 млрд. в сумі всіх виділених коштів на місцеве самоврядування, зміни до бюджету забрали,а тепер їм накидають це навантаження, яке мав би робити уряд і бюджет центальний.