facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Святослав Протас: «У нашій країні знищили не тільки медичну галузь практично, а і медичну науку»

23.04.2020

Донори крові у громадському транспорті та мобільний додаток «Дій вдома» для тих, хто перебуває на самоізоляції – в Україні таки продовжили карантин до 11 травня, але з новими правилами. Разом з тим уряд розробив чіткий лан виходу з карантину, його запровадять, якщо інфікованих буде не більше 5%. Про нові карантинні умови до 11 травня говоритимемо з гостею студії «Доброго ранку, Країно!» Оксаною Дмитрієвою – народним депутатом, фракція «Слуга народу», та Святославом Протасом – колишнім головним санітарним лікарем України.

Ваша оцінка рішення Кабміну щодо продовження карантину до 11 травня?

Оксана Дмитрієва: Вообще, то, что мы находимся сейчас на карантине, это не только Украина, мы должны понимать, что это весь мир находится на карантине. Продление карантина мы можем оценивать только из-за того, что после Вербного воскресенья у нас увеличился рост заболеваний. Соответственно после Пасхи ожидается еще прирост. Потом будут майские. Моя точка зрения, что это продление какбы нужно для того, чтобы мы сократили это количество заболевших COVID-19. Это не говорит о том, что с 12 мая мы все как на парад выйдем и пойдем работать. Это будет плавный выход из карантина. И для этого есть все пять задач, над которыми сейчас работает Кабмин и все вместе. Пять этапов плавного выхода. Задачи четыре у нас. Это тестирование увеличить. Оно уже за две недели у нас увеличилось с 700 до 4700. Потом – обеспечение медиков, обеспечение больниц всем необходимым. Третье – дисциплина. Это маски, обработка рук, дистанция и постоянно находиться в заботе о себе в первую очередь. От того, какая будет дисциплина, будет зависеть, выйдем мы из карантина как можно быстрее или нет.

А ваша точку зору, хіба не можна було хоча б парки відкрити?

Святослав Протас: Поза всяким сумнівом, що за умови відсутності специфічної профілактики, специфічного лікування карантинні заходи це єдиний метод, який дозволяє мінімізувати трагічні наслідки, розтягнути в часі і зменшити пікові навантаження на систему охорони здоров’я. Що стосується пом’якшення, то я з самого початку виступав проти посилення. Тому що вони були абсолютно безпідставні, необґрунтовані і місцями навіть досить смішні. Наприклад, гуляти з собаками можна, а з дітьми ні. Має бути здоровий баланс. Проблема в тому, що в нашій країні знищили не тільки медичну галузь практично, а і медичну науку. Тому на сьогодні в Україні немає можливості підготувати хороші аналітичні матеріали, провести відповідні дослідження.

Навіть зараз ми, виходячи з карантину, спираємося на досвід країн ЄС, не маючи абсолютно власного досвіду, не маючи власних даних і не проводячи власні дослідження. Вже ми скільки разів піднімали питання, що необхідно розпочинати програму вивчення напруженості імунітету до коронавірусу. Такі дослідження вже провели всі країни. В Україні, не дивлячись на те, що вона стала п’ятою країною, яка виготовила ці тест-системи, досі ця програма не запущена. Це один із індикаторних показників поряд із завантаженістю лікарень, який дозволить здійснювати адекватні до ситуації заходи, науково обґрунтовані, які не матимуть потім негативних наслідків. Бо до цього часу ми все це робили всліпу, методом проб і помилок. Тому я би закликав все ж таки зараз прислуховуватися до експертів і проводити ті дослідження, які зараз необхідні, вчасно. Щоб ми не робили їх, коли вже закінчиться коронавірус, а зараз, коли є в цьому необхідність і можливість їх проводити.