facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Федір Лапій: «Українці, які бояться ризикувати здоров’ям своїх дітей і не йдуть робити щеплення, якраз і ризикують здоров’ям своїх дітей»

30.04.2020

Пандемія коронавірусу може спровокувати спалах кору і правця. Всесвітня організація охорони здоров’я розповіла про наслідки тимчасового припинення вакцинації. На зв’язку зі студією «Доброго ранку, Країно!» Федір Лапій – лікар-інфекціоніст, дитячий імунолог.

Яка ситуація у нас захворюваності не коронавірусної?

Нікуди вона не зникла. Інфекції мають своє місце. І якщо ми говоримо про вакцинконтрольовані інфекції, тобто хвороби, яким ми можемо запобігти шляхом вакцинації, то вони, на превеликий жаль, є. За період, поки українці перебувають на карантині, в Україні було зафіксовано трохи менше 10 випадків правця і майже під 300 випадків кору були зареєстровані в Україні. Тобто хвороби, проти яких існують ефективні щеплення, в Україні нікуди не зникли. Я маю уточнити, що МОЗ не закривало амбулаторії, поліклініки. Воно закликало, і ми закликаємо уникати зайвих непотрібних візитів до лікаря. По можливості вирішувати це дистанційно, але це ні в якому разі не стосується планової вакцинації або вакцинації, якщо вона є невідкладною, терміновою. Тут питання до деяких департаментів управлінь охорони здоров’я і так само до керівників медичних закладів, аби організували дійсно безпечні умови відвідування медичних закладів. Це можуть бути різні входи з різними коридорами, це можуть бути різні дні, виділені одні для прийому хворих, одні для, наприклад, вакцинації, або різний час – зранку проводиться вакцинація, а після обіду проводиться прийом хворих.

Велика кількість українці не готова ризикувати, зокрема здоров’ям своїхдітей, і не йде вакцинуватися. Наскільки це загрозливо на майбутнє?

Власне кажучи, українці, які, як ви кажете, бояться ризикувати здоров’ям своїх дітей і не йдуть до закладів, вони ризикують здоров’ям своїх дітей, бо не захищають від кору, дифтерії, правця. Або ми можемо говорити про ті щеплення, які ще не включені до календаря профілактичних щеплень в Україні, але діти можуть бути захищені проти ротавірусного гастроентериту, проти вітряної віспи, проти пневмококової інфекції. Тут дійсно існує ризик. Ми входили до негативних лідерів охоплення щепленнями, і багато дітей не мали щеплення відповідно до віку. І звичайно, такі карантинні заходи ще більше знижують захист дітей, захист дорослих від дифтерії, правця і багатьох вакцинконтрольованих інфекцій. Попереду літо, будуть травми, ми будемо наражати дітей і дорослих на той самий правець. Навряд чи ми зможемо до кінця року повернутися хоча би на рівень охоплення більше 85 відсотків.