facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Вікторія Войціцька: «Таке враження, що Україну дійсно хочуть перетворити на бананову республіку»

05.05.2020

В Кабміні вирішили вимкнути кілька блоків на атомних електростанціях, де нині виробляють найдешевшу електроенергію. А тим часом вітрові, сонячні і теплоелектростанції, які належать олігархам, не чіпають. На зв’язку зі студією «Доброго ранку, Країно!» Вікторія Войціцька – фінансистка, депутат ВР 8-го скликання.

Чи дійсно на сьогодні вдалий момент, аби зупиняти певні енергоблоки, проводити ремонти і таким чином покращувати ситуацію на ринку?

Що відбувається насправді? Відбуваються дві речі. Перше: таке враження складається, що нашому уряду разом із НКРЕКП просто, можливо, треба спеціальний курс базових знань в економіці провести, щоб вони зрозуміли, що коли падає попит на товар, падають і ціни. І ми можемо побачити з вами це і в інших країнах сусідніх, де вартість електроенергії скорочується через пандемію коронавірусу. І тільки в Україні, виявляється, загальні закони економіки не діють, і приймаються рішення, які призводять до того, що ціна на електроенергію замість того, щоб падати, зростає. Тому що дешеву електроенергію, яка виробляється на наших енергоблоках атомних, які належать державі, їх відключають, а замість того заміщають їх, в тому числі і в нічний режим, в час, коли справді раніше зазвичай працював тільки один блок ТЕС, а все решта забезпечувалося виробітком якраз «Енергоатомом», заміщають тепловою генерацією, яка в рази дорожча, аніж атомна. Призведе це до декількох дуже поганих речей. Перше: Україну, таке враження, таки дійсно хочуть перетворити в бананову республіку. І замість того, щоб ми з вами виробляли готову продукцію, яка йде в тому числі на експорт, тим самим металургам буде не вигідно більше виробляти готову продукцію. Їм вигідніше буде продавати сировину на експорт і не нести витрати на електроенергію, які зводять нанівець нашу одну з провідних галузей. Люди залишаться без роботи, без зарплат, але окремі олігархи будуть продовжувати наживатися на цьому.

То хто на цьому наживається?

Це дуже просто, і не треба робити великий аналіз. Якщо ми з вами подивимося, кому належать теплові електростанції, більше 75% контролюються компанією «ДТЕК» пана Рината Ахметова, який нещодавно купив найдорожчу віллу за 200 млн. євро у Франції на Лазурному узбережжі. Звичайно, за наш з вами рахунок він багато чого може собі дозволити. Якщо подивитися на зелену енергетику, сонячну енергетику, він так само має одну з найбільших часток – 25%. І тут ми з вами дивимося на рішення не тільки уряду, який обмежує об’єм виробітку дешевої атомної генерації, а ще й на те, що відбулося в п’ятницю в НКРЕКП, яке підняло ціну на зелену енергетику в три рази, і ми з вами вже почали платити за це з вихідних. Якщо порівняти минулі вихідні і позаминулі, в нас ціни на електроенергію збільшилися на 46%, щоб ви розуміли. Так, для населення напряму воно не збільшилося, але ми з вами за це платимо, коли йдемо купувати хліб, молоко, коли будемо користуватися якимись послугами.