facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Галина Третьякова: «Ми зараз перебуваємо на стадії розбудови інституційних засад держави як таких»

19.05.2020

«Кінець епохи бідності» – плакати з таким написом тоді ще кандидата в президенти Володимира Зеленського прикрашали міста України. Минув рік, та чи покращилося життя українців, зокрема працівників бюджетної сфери? Про це глядачам студії «Доброго ранку, Країно!» розкажуть Галина Третьякова – народний депутат, фракція «Слуга народу», Юлія Дрожжина – представниця аналітичного центру кадрового порталу.

Взагалі президент має перейматися економікою, зарплатами і тим, щоб дійсно закінчилася ця епоха бідності?

Галина Третьякова: Ні.Відповідно до нашої Конституції Кабмін є центральним органом виконавчої влади, який має впроваджувати в дію і відстежувати, щоб всі закони працювали так, як потрібно. Саме Кабмін відповідно до 95 ст. Конституції подає ВР Бюджетний кодекс, який і має містити всі ці норми. Але ми отримали країну, яка не виконує всі свої зобов’язання, які містить наша законодавча база. І тому дуже важко зараз розбудувати. Я б сказала, що ми зараз знаходимося на стадії розбудови інституційних засад держави як таких. І тому, коли виникає якась проблема, то приходиться і президенту втручатися в ці процеси. Але здається, що під час такого втручання не порушуються якісь нормативні документи. Я б сказала, що він є сьогодні ініціатором такого інклюзивного діалогу нації, якого нам дуже не вистачало в попередні роки. Він запровадив таку моду спілкування, якої не було у попередніх президентів. А тому ті наради, які він проводить з Кабміном, ті наради, які він проводить із представниками ВР, із головою ВР, із комітетами, вони не носять характеру якогось тиску політичного. Вони носять характер дискусії, випрацювання рішень. І тому поки ми не налаштували інституційні засади нашої держави так, щоб в нас була коаліційна угода, на підставі цієї коаліційної угоди готувалася програма дій уряду, програма дій уряду була обговорена нацією, програма дій уряду містила стратегічні кроки, які були б зрозумілі й опозиції в тому числі. І ця розбудова потребує і часу і зрілості і від народних депутатів, і від Кабміну, який хоч і другий склад, але все ж таки лишається достатньо молодим. І ви знаєте, що ми приходили під гаслом не брати з собою старих політиків. Всі політики, які прийшли, вперше у владі. Тому такий діалог я вважаю досить конструктивним, хоча це і не компетенція президента.

А як ви відчуваєте цей кінець епохи бідності? Він є, чи його немає, чи це просто гасло?

Юлія Дрожжина: В силу специфіки своєї діяльності я б хотіла звернутися до цифр. Що ми бачимо, що відбувається у нас на ринку праці? Зарплати зростають. Це правда. За 2019 рік вони зросли майже на 20% в середньому. Але, звичайно, середні цифри досить абстрактні. Не в усіх сферах у нас було зростання зарплат. Є, де були навіть зниження. Є, де зарплати залишилися на минулому рівні. Конкуренція, на жаль, знову ж таки зростає. Не завжди це пов’язано із збільшенням безробіття. Хоча це теж має місце. Особливо зараз. Часто працівники не вдоволені своїми роботодавцями і шукають кращих можливостей. Трудова міграція. Якщо ми говоримо про докарантинний час, міграційні настрої залишалися дуже високими, ба більше – вони збільшувались. І люди частіше повзували своє бажання поїхати за кордон не стільки з можливістю більше заробляти, скільки з можливістю жити в більш стабільній країні з кращою інфраструктурою, з кращими умовами. Тобто якщо ми говоримо про попередні дослідження та опитування, то завжди на першому місці у нас фігурувало завдання більше заробити за кордоном. Тоді як у 2019 році, коли ми проводили аналогічне опитування, на перше місце вже вийшло бажання жити у більш стабільній ситуації.