facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Василь Вовк: «Потрібен закон про зброю, щоб правоохоронці могли відслідковувати її переміщення»

25.05.2020

Щонайменше два місяця проведе у СІЗО підозрюваний у вбивстві сімох військових на Житомирщині. Поки ж триває слідство, правоохоронці розглядають кілька версій, одна з них – розбірки через оренду ставка. Гість студії «Доброго ранку, Країно!» Василь Вовк – начальник Головного слідчого управління СБУ в 2014-2015 роках.


Що вам відомо по цій справі?


Я в першу чергу хотів би звернути увагу на загальні проблеми, які висвітила ця трагедія минулого тижня на Житомирщині. Перше, затихли давно, вже років два, громадськість і експерти, політики, які протягували закон про зброю в Україні. Немає в нас цього закону. У нас всі збройні, так би мовити, відносини регулюються підзаконними актами. Це дуже важливе питання, і всі бояться, що це легалізація зброї, але це закон не про легалізацію зброї. Це закон про те, хто може купити, яким чином може купити, хто може продати, яким чином може зберігати, передавати, переміщувати і мати при собі, носити чи ні.


Ця справа дає змогу маніпулювати і з одного, і з іншого боку.


Я про фіксацію зброї. У нас же є зброя – трофеї з війни на сході України, яка ніде не зареєстрована. Ніхто її не відслідковував, ніхто не відстрілював пробні відстріли для того, щоб потім ідентифікувати зброю, з якої вбили або вчинили інші злочини. Розумієте про що? Я про глобальну проблему, яка є. Вона, може, спочатку не видається такою дотичною. Але послухайте далі, це перша проблема. Потрібен закон про зброю, щоб ми могли, правоохоронці в першу чергу, відслідковувати переміщення людей і зброї. Якщо зброя зафіксована в кожного із семи людей, які вбиті, і вони зібралися в одному місці, то для правоохоронців це що? Це сигнал, що можливі неприємності як мінімум. Друге питання – це дисципліна в наших збройних формуваннях. Якщо ви у відпустці, приїхали, ротація в АТО, чому ви зі зброєю? Потрібно над цим питанням також працювати. Тому що якщо приїхав, здай зброю, відміться, і ти відпочиваєш, допомагаєш сім’ї тощо.


І третя проблема – це наші правоохоронці. Мова йде про те, що виконуючий обов’язки начальника поліції місцевої нібито вимагав якісь преференції чи хабарі від орендатора ставка. По-перше, якщо ви з сільської місцевості, попитайте, спробуйте знайти такого начальника місцевої поліції який не має пару великих ставків, місцевого прокурора району, який не має багатогектарних садків для вирощування, продажу тощо. Тому потрібно виходити з того, щоб призначати в райони немісцевих людей, тому що то батькові допоміг зібрати з навколишніх сіл, то віджав, скупив ставки і ними керує, а то в процесі віджимання… І от кінцеве питання, що спровокувало цю подію, це ДБР, це те, про що я кажу давно. Це ДБР створене штучно, і воно зараз нікому не потрібне і не знає, куди себе дівати. В Житомирі це відділення Хмельницького територіального управління, там сидять кілька хлопців, а в них результату вимагають. Де взяти результат? Давайте ДБР об’єднаємо з НАБУ, створимо нову структуру, наріжемо їй задачі, щоб по верхах працювали, а не шукали мішок картоплі.