facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Василь Мокан: «Було б дуже важливо і правильно завершити реформу децентралізації до місцевих виборів»

27.05.2020

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль сподівається, що реформу децентралізації парламент встигне закріпити у Конституції до місцевих виборів. В іншому разі Україна матиме колізію, коли новообрані очільники громад керуватимуть територією зі спірними адміністративними межами. Процес децентралізації, наскільки він необхідний, чому саме зараз, и чи встигнемо ми провести її до місцевих виборів, будемо обговорювати з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Романом Лозинським – народним депутатом, фракція «Голос», та Василем Моканом – народним депутатом, фракція «Слуга народу».


Наскільки імовірне завершення реформи децентралізації до місцевих виборів, на вашу думку?

Василь Мокан: Це було б дуже бажано, тому що насправді під нове законодавство, новий поділ і нове формування ОТГ логічно було б проводити місцеві вибори, але є певні труднощі як по часу, так і по бюрократичному процесу. Тому що дійсно правильно було сказано, що трішки внесли свої корективи пандемія світова і процеси, в тому числі політичні, законодавчі дещо пригальмувалися в державі. Принаймні коли буде готовий фінальний текст і внесений у парламент, допрацьований, то все одно це по часу може тривати досить довго. На мій погляд, це було б дуже важливо і правильно зробити до місцевих виборів, але ми розуміємо, що у нас чергова сесія до середини липня, далі на початку вересня наступна сесія, і вже стартує виборча кампанія. Тобто насправді дуже і дуже обмежений час.

Я хочу пояснити, що насправді у профільному Міністерстві розвитку громад ще передбачають різні сценарії розвитку подій і розробляють на предмет цього просто пакет законодавчих змін без внесення змін до Конституції. Тобто в нас у будь-якому випадку місцеві вибори заплановано, що відбудуться в строк, і під все-таки нормальну законодавчу базу. Тобто не буде таких варіантів, коли, наприклад, деякі громади будуть ще не сформовані на той момент або будуть якимись неповноцінними. Парламент зі свого боку в будь-якому випадку підготує це до місцевих виборів, і вибори будуть демократичними і повноцінними.

Чи є на сьогодні ризики процесу децентралізації?


Роман Лозинський: Для чого взагалі людям ця децентралізація і для чого взагалі це починалося? Є тут три моменти. Перший – це про фінанси. Це для того, аби саме на рівні громад, на рівні містечок, сіл було більше грошей. Щоб вони не осідали десь по дорозі з області в район і тільки трохи доходили донизу, а щоб трохи вони концентрувалися внизу, там залишалася більшість податків, зборів, і щоб люди могли таким чином інфраструктуру розбудовувати і розвивати своє місто. Це перше і найважливіше, для чого запускали цю реформу. Друге – це повноваження. Дуже часто ти хочеш щось зробити, але це має зробити хтось в районі, хтось навіть в Києві вирішити, що мені тут, в моєму маленькому селищному окрузі робити. Тому дуже важливий цей момент. І третій – це послуги. Ми всі звикли, що за тим, щоб отримати якусь довідку, потрібно планувати цілий день, маршрутка їде з певних сіл двічі чи тричі на день. Тобто це забирало цілі дні. Якщо ти приїжджав і був закритий кабінет, то епопея тривала тижнями. Тому послуги, аби були в межах півгодинної або годинної доступності, це три цілі, заради яких це все починали.

А чим це зараз закінчується на п’ятому році децентралізації? Закінчується не карантином. Ми тепер карантин винимо у всьому: економічна криза через карантин, криза децентралізації через карантин. Нічого подібного. Про Конституцію ми говоримо. Президент відкликав перші зміни в грудні, карантин розпочався у березні. Вдруге президент відкликав зміни до Конституції в січні, карантин почався в березні. Тобто не потрібно винити карантин, потрібно винити тих децентралізаторів, які не долучали громади, які не казали громадам: давайте разом з вами вибудовувати ці стосунки. Вони закрилися в якійсь нарадчій кімнаті, і ми побачили 13 грудня зміни до Конституції з драконівськими повноваженнями окремих гілок влади. І. перепрошую, всі громади не то що забули про послуги, фінанси і повноваження, громади вирішили вже, що такої децентралізації краще не буде взагалі.


Але насамкінець важливо нам всі зібратися докупи, аби 25 жовтня на чергові місцеві вибори ми все-таки вийшли з новим адміністративно-територіальним устроєм, тобто з новою картою України. Нам це важливо всім, тому що зараз більше тисячі громад створено, інші близько трьох тисяч різних населених пунктів – сіл, селищ, містечок – живуть в районах. Тобто карта країни і країна працюють по-різному. Очевидно, так бути не може, тому президент має зараз всю свою вертикаль сколихнути, аби вони не забули, для чого ця децентралізація. Що це для фінансів, повноважень і послуг кращих для людей, а не для того, щоб хтось зараз ділив громади під себе, як це зараз теж відбувається.