facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Сергій Фурса: «Для України МВФ – це кредитор останньої інстанції»

03.06.2020

 

Вже 6 червня Україна може отримати черговий транш від міжнародного валютного фонду, про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль в ефірі одного із телеканалів. За його словами, програма фінансової допомоги передбачена на 18 місяців. Цей борг у 5 млрд. держава має погасити за п’ять років. Про ці кошти говоритимемо з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Андрієм Новаком – головою Комітету економістів України та Сергієм Фурсою – фінансистом.

Як сьогодні відбувається співпраця з МВФ? На яких умовах нам дають гроші?

Андрій Новак: По-перше, ми розраховували на нову програму ще наприкінці минулого року. Цього не сталося. Причини можна шукати різні. Сформувала тоді новообрана влада – новий парламент, новий президент – новий свій перший уряд, але цей уряд все-таки нову програму з МВФ не погодив і траншів ані наприкінці минулого року, ані на початку цього року не відбулося. Зараз ми вже змінили другий уряд, і цьому уряду, очевидно, вже вдається підписати нову програму. Раніше мова йшла про програму EFF – розширене фінансування так зване. Вона могла б бути розрахована на 3-4 роки. Зараз МВФ змінив статус програми на стенд-бай, причому не тільки з Україною.

А що це означає на практиці?

Андрій Новак: Стенд-бай це фактично зарезервована сума – 5 млрд. дол., яку Україна може фактично самостійно вибирати тоді, коли їй треба. Тобто ми маємо графік боргових виплат за попередні борги за попередні роки, і відповідно до цього графіку (наприклад, в нас пік виплат восени) ми можемо перед осінню взяти необхідну суму півтора-два мільярди. Ця програма стенд-бай набагато простіше. Процедура набагато простіше і вимог менше. Якби в нас була попередня програма, зараз нам би знову пропонували багато умов, які Україна, можливо, не всі могла би виконати. А стенд-бай це пряміша програма. Крім того, в нас вигода навіть у сумі. Тому що попередня програма також розраховувалася на 5-5,5 млрд. доларів, але аж на три-чотири роки. А тут ми тих самих 5 млрд. доларів отримаємо на найближчі півтора роки. А далі вже можемо розраховувати на іншу програму і більші суми.

Як насправді відбувається – МВФ вимагає реформи в обмін на гроші?

Сергій Фурса: МВФ – це інституція, яка створена для того, щоб в світі було якомога менше криз і коли країна потребує співпраці з МВФ. Українська влада ніколи не хоче взагалі співпрацювати з МВФ. Взагалі не хоче. Не хоче тому, що це обмеження на владу. Це не для людей, це для влади проблема. Бо ніяка влада не любить, коли її обмежують. Але виходу в них немає. Тому що для України МВФ це кредитор останньої інстанції. Зараз, коли фінансова криза в світі, коронакриза в Україні, нещасний рекорд бюджету і піковий рік погашення зовнішніх боргів. Тобто позичати треба. А ніхто без МВФ гроші не дає. Бо не довіряють. Просто не довіряють Україні, тому що країна має таку погану репутацію. І отже, щоб пройти цей рік без дефолту, щоб виконувати взяті на себе соціальні зобов’язання, українській владі потрібно співпрацювати з МВФ. Інакше буде дефолт. Інакше просто навіть дефіцит бюджету не перекриється, хіба що друкувати гроші. І тому так відбувається, що українська влада приходить до МВФ і каже: в нас криза, дайте гроші. А МВФ каже: добре, я дам вам гроші, але ви зробите щось, щоб більше у вас цих криз не було. Ви структурно зміните свою економіку так, щоб більше ви не потребували МВФ.