facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Андрій Нікончук: «Стимулююче тарифоутворення говорить про те, що створюються механізми прогнозованого розрахунку»

04.06.2020

 

В Україні можуть з’явитися нові тарифи для розвитку мереж – так звані RAB-тарифи. Раніше спроби перейти на цю європейську модель в Україні зазнали фіаско через загрозу різкого зростання вартості електроенергії для споживачів та апетити енергетичних компаній. Гість студії «Доброго ранку, Країно!» Андрій Нікончук – експерт в сфері ЖКГ прокоментує, що таке RAB-тарифи та чому в Україні не вдається їх впровадити:

«Стимулююче тарифоутворення, в даному випадку ми говоримо про ринок електричної енергії та можливість впровадження цього стимулюючого тарифоутворення, говорить про те, що створюються механізми прогнозованого розрахунку. Ми маємо розрахувати норму прибутку для інвестиційного капіталу, який вкладається в оновлення основних засобів. Під основними засобами в даному випадку ми маємо розуміти ті системи передачі електричної енергії, якими сьогодні володіють певні монополісти. Монополісти системи розподілу електричної енергії. Адже, як відомо, є джерело генерації електричної енергії, є ми з вами як кінцеві умовні споживачі, і є інфраструктура від пункту А до пункту Б для логістики зазначеної послуги. А між нами ще стоять певні постачальники. Так от постачальників може бути багато. В залежності від того, хто хоче займатися цією діяльністю і отримав на це відповідний дозвіл від держави. А ось суб’єктів розподілу обмежена кількість. Тому що суб’єкт розподілу це саме той суб’єкт розподілу, який володіє основними засобами, за допомогою яких здійснюється логістика послуги.

Ось щодо саме необхідності підтримання в належному стані цих оборотних засобів, цих основних фондів у вигляді дротів, трансформаторних підстанцій, інших елементів живлення, за допомогою яких здійснюється логістика послуги, мова йде про необхідність нібито впровадження RAB-регулювання для того, щоб зацікавити інвесторів вкладати гроші саме в оновлення. Тому що та інфраструктура, якою переважною мірою сьогодні користуються суб’єкти розподілу, застаріла і досить часто призводить до переривання у стабільності надання послуги. Тобто виникають якісь аварійні ситуації, не дають змоги забезпечувати належну напругу, якісь перебої у живленні. Все це сприяє такому стану, коли наша енергосистема ненадійна, і тому про це вже мова в нашій державі йде, якщо я не помиляюся, десь з 2014 року. Але завжди точаться перемовини щодо того, а яка власне має бути формула цього стимулюючого тарифоутворення, скільки відсотків варто дозволити потенційному інвестору або суб’єкту, який володіє цими системами передачі та розподілу можливості виймати звідти прибуток. Мова раніше йшла від 15,5% на все, зараз мова йде про 1% на старі активи і 15% з нових активів, що нібито має стимулювати інвесторів вкладати в оновлення і таким чином дати їм можливість отримувати більший прибуток».