facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Роксолана Підласа: «Говорити про те, що собівартість газу в Україні знизиться завдяки меморандуму з МВФ, не доводиться»

10.06.2020

 

Міжнародний валютний фонд має розглянути надання кредиту Україні в умовах кризи. Меморандум з Україною оприлюднять після засідання, яке має відбутися сьогодні. Про співпрацю з МВФ у студії «Доброго ранку, Країно!» говоритимуть Роксолана Підласа – народний депутат, фракція «Слуга народу», та Ярослав Железняк – народний депутат, фракція «Голос».

Під що отримає Україна кредит від МВФ?

Ярослав Железняк: Я впевнений, що сьогодні будуть позитивні новини для українців. Напевне це трохи пізніше через різницю в часі. Під що? Я думаю всім, хто хотів бачили перші драфти, які викладалися в деяких ЗМІ. Але це загальна практика. Наскільки мені відомо, що після засідання органу в МВФ, який вирішує долю в тому числі і таких програм, тільки після цього воно оприлюдниться. Якщо не помиляюсь, підписують президент, прем’єр-міністр, міністр фінансів, голова НБУ.

Чому меморандум не оприлюднено?

Роксолана Підласа: Ви знаєте, що Україна мала десять різних програм в різні часи за різної влади, і жодного разу текст меморандуму не публікувався до прийняття рішення. Це пов’язано з тим, що все ж таки переговори з МВФ є дуже чутливими, і публікація тексту може вплинути як в гіршу, так і в кращу сторону на ціну запозичень. Тобто фактично на відсотки, які МВФ затвердить для України. Нам би, звісно, не хотілося, щоб наші запозичення не стали дорожчими, ніж вони зараз є і ніж вони зараз попередньо погоджені з МВФ.

Газ завдяки меморандуму з МВФ знизить свою вартість для українців? Яким чином МВФ впливає на ціну на газ для населення?

Ярослав Железняк: Чесно говорячи, мені здається, що відбулася певна маніпуляція з боку міністра фінансів. Я слабо розумію, яким чином в нас може бути зміна ціни на газ саме через діяльність МВФ. Якщо ми говоримо про виконання спеціальних обов’язків, для наших телеглядачів я поясню, це Кабмін приймає рішення, як формується структура тарифу для звичайних споживачів і для підприємств тощо, і там, можливо, це буде один із пунктів в рамках незалежності нашої газової системи, але сказати, о якось ціна на газ зміниться через МВФ, мені, здається, тут перебільшення. Вона точно зміниться за період програми стенд-бай,але це незалежні паралельні процеси.

Який позитив має принести співпраця з МВФ?

Роксолана Підласа: Програма передбачає той момент, що в нас не будуть переглядатися деякі реформи протягом цієї програми, зокрема, наприклад, реформа корпоративного управління в державних підприємствах. Ми точно знаємо, що МВФ наполягає на тому, щоб вона зберігалася, тому що це напряму впливає на стабільність фінансової системи і на можливість України віддавати свої борги. Я хочу коротко прокоментувати щодо газу. Все ж таки як представник однієї команди з паном Марченком, не буду захищати, скажу лише, що ціна на газ всередині України формується з прив’язкою до закупівельної ціни на європейському хабі, це абсолютно комерційна історія, і на європейських хабах, на жаль, не реагують на те, чи є в нас співпраця з МВФ чи немає. Тому говорити про те, що собівартість газу в Україні знизиться, не доводиться зараз.

Завдяки праці з МВФ відбудеться пенсійна реформа, буде підвищуватися пенсійний вік згідно цьому меморандуму?

Роксолана Підласа: Наскільки мені відомо, ні. Але давайте все ж таки дочекаємося офіційного документу.

Медична реформа продовжиться? Це вимога МВФ?

Роксолана Підласа: Ні, медична реформа МВФ не цікавить як така, що немає впливу на публічні фінанси.