facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Олександр Солонтай: «ДБР насправді грається з вогнем»

12.06.2020

Свідок Порошенко перетворюється на підозрюваного. Напередодні Петро Порошенко прийшов за повісткою на допит до ДБР, там йому спробували вручити підозру ще й по новій справі. Чому передують вчорашні події, до чого вони можуть призвести, обговорюватимемо з гостями студії «Доброго ранку, Країно!» Олександром Солонтаєм – експертом з політики та Ярославом Юрчишиним – народним депутатом, фракція «Голос».Свідок Порошенко перетворюється на підозрюваного.

Скільки вчора було політики і скільки кримінального процесу?

Олександр Солонтай: Схоже так, що на сто відсотків політика це була. Тому що добре розуміли, що він йде з юридичним захистом, що він йде з великою кількістю групи підтримки, медіа, юристів, адвокатів. Так просто він не дасть можливість зробити «беспрєдєл», який звикли робити правоохоронні органи. Це коли тебе викликають як свідка по якійсь справі, а потім намагаються вручити тобі будь-яку справу вже зовсім іншу. Це традиційна схема. Наші правоохоронці не звикли дотримуватись процедур, процесів. В них задача поступила.

Вчора не дотримувалися процесів?

Олександр Солонтай: Те, що вони намагаються вручити іншу справу, це ж очевидно. В них до того було багато можливостей вручити повістку, але вони захотіли це зробити саме тоді, знаючи, що будуть камери, що буде преса. Коли будь-який правоохоронний орган видає будь-який чи статус свідка, чи статус підозрюваного комусь з політиків, це зразу політика навіть з боку будь-якого правоохоронного органу, але вони змушені робити цю роботу. Політика полягає в тому, що вони, коли вручають будь-які повістки, знають, коли які медійні дні. Вони знали, зо будуть камери, що прийде Порошенко з великим антуражем і т.п. Тобто вони хотіли показати, що вони працюють. Порошенко асоціюється в країні з негативом. Хочеш сказати будь-яку річ, пов’язану зі старою політикою, «Порошенко та інші». І коли ДБР показує, що воно бореться з Порошенком, воно отримує балів у суспільстві. Тому що наше суспільство насправді хоче, щоб з такими, як Порошенко боролися. Тому насправді ДБР просто покращує стрімко свій імідж такими акціями і заходами, але воно потім може потрапити у власну ж пастку. Тому що може виявитися так, що вони потім не доведуть цю справу до кінця. А далі розвилка: підуть сильніше «по бєспрєдєлу» – матимуть доказ, що вони займаються політичними репресіями. До кінця не дотиснуть, а в них почнуться інші справи, якщо почнуть працювати, то будуть мати ситуацію, що недопрацювали саме там. Якщо виникне ситуація, що вони допрацювали саме там, а в інших справах не допрацювали, то теж будуть політичні репресії. І найгірший сценарій, що ДБР взагалі жодної справи не доведе до кінця. Тому ДБР насправді грається з вогнем.

На вашу думку, на чию користь вчорашня серія з серіалу із справами Порошенка та ДБР?

Ярослав Юрчишин: Це дуже прикро, що ми з вами зараз розглядаємо дії правоохоронних органів як якійсь серіал, але ми змушені це робити. Тому що в справах, які стосуються як простих громадян, так і політиків, правоохоронні органи мають утримуватися від додаткової політизації. А коли правоохоронний орган створює відео, де використовує штампи тощо, створюється враження, що головне в даному процесі насправді не справедливість, на що є шалений запит суспільства, а якісь політичні мотивації, і політизація процесу розслідування стає дуже очевидною.

А хто політизує цей процес – команда Порошенка чи ДБР?

Ярослав Юрчишин: Насправді, й ті, й ті. Для будь-якого політика, якого звинувачують – чи огульно, чи обґрунтовано, – заявляти про політичні репресії це стандарт не лише в Україні. Подивіться на світовий досвід. І тому діяльність правоохоронних органів має бути поза підозрою. Коли з трибуни ВР представники більшості дають завдання прокурорці прані Венедиктовій, що треба посадити Порошенка… Я розумію, коли це роблять проросійські сили на зразок «ОПЗЖ», але коли це робить представник більшості бутанський чи Дубінський, то відповідно політизація йде з обох боків. І тут надзвичайно важливо максимально аргументовано доводити провину. Провину доводити не так публічно, як аргументовано в процесі. Причому ми дивимося, скільки вже обвинувачень, яких різних було висунуто не лише Порошенку, а взагалі правоохоронними органами різним фігурантам, і наскільки мало є остаточних рішень, то відповідно починає шалька терезів схилятися на те, що хай Порошенко і політизує цей процес, але насправді елементи політичного тиску присутні.