facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Микола Величкович: «У законопроекті про референдум є низка моментів, які можуть бути маніпулятивними з боку нинішньої влади»

19.06.2020

 

Верховна Рада має сьогодні розглянути президентський законопроект про референдум. У «Слузі народу» документ обіцяють підтримати, та деякі політ сили вважають це грою з вогнем. Про це говоритимео з гостями студії «Доброго ранку,Країно!» Оленою Шкуляк – народним депутатом, фракція «Слуга народу», та Миколою Величковичем – народним депутатом, фракція «Європейська солідарність».

Як ви гадаєте, ця законодавча ініціатива пройде, чи голосів може гне вистачити?

Олена Шуляк: Чому ж не вистачить голосів, коли це була одна із обіцянок дійсно президента Володимира Зеленського? Виникає питання, чому так довго працювали над цим законопроектом, чому його не винесли ще півроку тому до парламенту. Справа в тому, що цей законопроект розроблявся з великим залученням експертного середовища, із залученням науковці, і, до речі, є висновки і Академії наук, і Правової академії стосовно тих положень, які значаться в цьому законопроекті. Законопроект вже певний час знаходиться на сайті ВР для широкого громадського обговорення. Тобто всі можуть його прочитати, надати свої зауваження. Працює ціла велика експертна група, яку очолює Руслан Стефанчук. І до речі, законопроект був також перекладений на англійську мову, був відправлений і до міжнародної організації, яка займається виборами, отримали позитивний висновок. Також законопроект був відправлений до Швейцарії, його там аналізували. Чому саме до Швейцарії? Тому що кожного року два-три референдуми Швейцарія проводить, і в них є такий досвід, якого не має жодна країна, стосовно проведення референдумів. Також отримали позитивні висновки, отримали якісь рекомендації. Ще звернулися до Венеціанської комісії, очікуємо результатів. І вчора він розглядався на комітеті, де представники різних сил могли висловитися, надати зауваження тощо. І я думаю, що робота над ним буде ще продовжуватися, але мені здається, що цей законопроект настільки вже максимально широко обговорювався…

Що там ще додати?

Олена Шуляк: Наші опозиційні сили завжди знайдуть що додати. Але я сподіваюсь, що в «Слузі народу» голосів вистачить.

А дійсно певні ініціативи поки що не на часі пропонувати народу? Поки не готовий український народ вирішувати якісь доленосні питання для нашої держави?

Микола Величкович: Суть не в тому, готовий чи не готовий, а в тому, який прописаний механізм, який закладається. Як це буде реалізуватися, хто буде реалізовувати і можливі маніпуляції цим референдум. В першу чергу йдеться не про тих людей, які будуть голосувати, а про тих, хто організовує цей процес і хто має цей механізм. Тому що надзвичайно тривожний момент, які має повноваження ЦВК в цьому законопроекті. Крім того, моя колега тільки що сказала про те, що такий важливий законопроект ще не має висновку Венеціанської комісії. Взагалі-то, була така практика: спочатку ми отримуємо висновок, а потім приймаємо той чи інший законопроект. В даному випадку нам пропонується, прийміть, а потім буде висновок. А якщо Венеціанська комісія вискаже свою принципову позицію, яка буде суперечити цьому, що робити тоді? Друге – якщо ми говоримо про електронне голосування, це взагалі в умовах, коли в нас є проблема з кібербезпекою і немає достатньо забезпеченого механізму проведення, це також є гра з вогнем. Але якщо законопроект буде прийнятий, ми змушені будемо це виконувати. Це дозволяє втручання в тому числі і ззовні, а таке часто буває, і може вплинути на волевиявлення народу. Ще там є тривожні питання, які законопроекти можуть виноситися. Уявіть собі, що виноситься законопроект, що не подобається нам державний бюджет, давайте ми його знесемо. І є ряд інших моментів, які є не до кінця зрозумілими і можуть бути маніпулятивними з боку нинішньої влади.