facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Леся Забуранна: «Те, що люди мають можливість вийти на протести, вже свідчить про те, що авторитарного режиму в нас немає»

22.06.2020

Судове засідання у справі Петра Порошенка перенесли на початок липня. Прокурори вимагали застосувати до нього запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання на час слідства. Про цю гучну історію говоритимемо з гостями студії «Доброго ранку, Країно!» Марією Іоновою – народним депутатом, фракція «Європейська солідарність», та Лесею Забуранною – народним депутатом, фракція «Слуга народу».

Експерти кажуть, що ця ситуація може бути як на користь команди Петра Порошенка, бо це акумулює його прихильників, так і Володимира Зеленського – з боку людей, які вимагають посадок.

Марія Іонова: А в якому плюсі країна? Зараз ми говоримо про політичні сили, а насправді вчора і люди побачили, і наші міжнародні партнери закликали, щоб не було політично вмотивованих переслідувань, тому що, на жаль, втрачає країна. Тому що цивілізовані демократичні країни не працюють з авторитарними режимами. Давайте згадаємо часи Януковича. Хіба обґрунтовано в тюрмі сиділи Луценко чи Тимошенко? Ні. Це ж теж була частина рухів, коли люди не захотіли жити в авторитарній країни. Вчора я теж спілкувалася з багатьма людьми і, користуючись нагодою, хочу подякувати всім. Тому що, повірте, було дуже багато людей, які за п’ять років просто звикли до іншого. Вони вже усвідомлюють і розуміють, що таке слова «свобода» і «гідність».

Тобто це замовлення?

Марія Іонова: А як ми можемо ще розцінювати цю справу? Стеження, 27 кримінальних справ, «стовідсотковий» генеральний прокурор. Давайте згадаємо про плівки Вовка. Чому ГПУ та СБУ не розслідує це далі? Ми можемо в дуже багатьох аспектах зараз говорити, але ми не говоримо в першу чергу про верховенство права. Тут є абсолютна упередженість, тут є абсолютна політична вмотивованість, тому що справи безглузді. Але яка мета? Заганяти п’ятого президента України? Ще в такі важкі дні. Навіщо показувати таку нелюдяність?

Що ви можете сказати у відповідь прихильникам Порошенка? І чи не здається вам, що тепер ГПУ працює у турборежимі з приводу однієї людини?

Леся Забуранна: Власне, повністю погоджуюсь з тим, що перш за все ми повинні дути про країну. І в даному випадку, на мій погляд, власне судити про те, що відбувається, і давати оцінку діям правоохоронних органів не зовсім, можливо, з нашої точки зору, коректно. Хочу прокоментувати щодо свободи слова. Те, що люди мають можливість вийти і підтримати будь-кого, можуть вийти на протести, висловити свою позицію, вже свідчить про те, що авторитарного режиму в нас немає. Це перше. Друге: давайте всі будемо пам’ятати, що в нашій країні все ж таки діє презумпція невинуватості. І, власне кажучи, в даному випадку три справи були закриті. Коли дійсно відсутній склад злочину, коли дійсно немає підстав засуджувати людину, на даному етапі ми спостерігаємо, що прокуратура діє в абсолютно легітимний, нормальний і демократичний спосіб.

Тобто є звернення, і вони мають його зафіксувати?

Леся Забуранна: Абсолютно вірно. Коли є певне звернення, ми можемо говорити, чи погоджуємося ми чи не погоджуємося, але воно існувало, і тому логічно, що мають бути певні процесуальні дії у цьому напрямку. Це не значить, що вони призведуть до осудження, це не значить, що вони дійсно будуть доведені, але розслідування і нормальний цивілізований підхід має бути. Давайте ми подивимося на весь світ. Якщо ми апелюємо до Сполучених Штатів, до Канади і до Європи, абсолютно нормальною ситуацією є, коли до топ-чиновників, до топ-політиків також порушуються певні справи. Вони можуть бути в результаті закриті, не доведений склад злочину, але суспільство і громадяни це сприймають абсолютно об’єктивно і адекватно. І я хочу наголосити, що те, що ми спостерігаємо, коли люди виходять до Офісу президента, коли люди виходять і можуть говорити про свою позицію, свідчить про те, що ми живемо у демократичному суспільстві. Все ж таки наша задача парламентського контролю за дотриманням дійсно цивілізованого процесуального підходу, але ми не можемо виносити оцінку і говорити, хто правий чи ні. І останнє: ви знаєте, навіть з людської точки зору, скажу свою особисту позицію. Будь-яка висока посада у будь-якій країні за собою тягне високу відповідальність і високі ризики. Це апріорі є так.