facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Олексій Кучеренко: «Це не перший вибух газу у будинку і, на жаль, не останній»

23.06.2020

 

Замість квартир – суцільна діра: потужний вибух житлового будинку в Києві, трагедія забрала життя трьох людей, і ще під завалами можуть знаходитися постраждалі. Ця подія сколихнула всю країну цими вихідними, та найгірше – що це може статися в будь-якому місті. Причини та наслідки того, що відбулося, обговорюватимемо з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Олександром Мазурчаком – першим заступником міністра з питань ЖКГ у 2008-2010 рр., та Олексієм Кучеренком – народним депутатом, фракція «Батьківщина».

В якому стані на сьогодні вся житлова інфраструктура, зокрема газова? Наскільки можна говорити, що ми живемо на міні сповільненої дії?

Олексій Кучеренко: Це, безумовно, трагедія, і ми бачимо її наслідки. Треба розуміти, що газ в оселі – це завжди ризики. І мені здається, нам треба буде задавати собі питання, наскільки доцільно сьогодні взагалі у багатоповерхівках використовувати газ для опалення та приготування їжі, бо це не перший випадок і, на жаль, не останній. Це перше. Друге: треба до кінця з’ясувати, чи дійсно це газ. Я вчора розмовляв і з міським головою, і з іншими службами, вони самі ще до кінця не розуміють, треба дочекатися рішення комісії, це газ чи не газ. Але схоже, що газ. І тоді, власне кажучи, міська влада буде ліквідовувати наслідки надзвичайної ситуації. Зрозуміло, що тут в першу чергу треба буде і по людях, які втратили своє житло, приймати рішення. Але для мене головне – наскільки безпека газопостачання на сьогодні дійсно може бути забезпечена при постачанні газу. І тут постає ціла низка системних проблем. Системні проблеми і питання: чий будинок, хто несе відповідальність за його безпечну експлуатацію, хто є власником цього будинку. Це принципові питання. І далі підуть наслідки – чия земля, яке право власності, які правила експлуатації на цей будинок. І ось тут ціла низка системних питань реформи ЖКГ, в стані якої ми знаходимося багато років. І я беруся стверджувати, що, на превеликий жаль, вся ідея про ефективного власника в особі колективу людей себе вичерпала. Вона неефективна, вона не буде працювати. І ось тут нам треба повертатися до дискусії, хто відповідає за безпечну експлуатацію житла в багатоповерхових будинках.

Хто несе відповідальність за газову мережу? І наскільки ми можемо говорити за досвідом, що вона взагалі перевіряється і підтримується її нормальний стан?

Олександр Мазурчак: Я хочу виразити співчуття тим сім’ям, які втратили людей. І хочу сказати, що, на жаль, така трагедія, дійсно, я погоджуюся, є не першою і не останньою. Це є системні аварії, вони зв’язані з багатьма факторами, і як мінімум три сьогодні оголилися. Перше – це техніка безпеки при використанні газових приладів, в тому числі газових мереж. І в даному випадку ми говоримо дійсно, хто є власником цього будинку. Розумієте, коли ОСББ стає власником будинку, то місто, держава повністю відсторонюються від цього будинку. Бо виходить так, що на них кидають без фінансового ресурсу, без всяких можливостей, вони несуть відповідальність за свій будинок. Більше того, навіть пожалітися мешканець не може на ОСББ у міську раду, тому що вона вже ніякого відношення до цього немає. Але ми кажемо про те, що коштів, наприклад, у квартирній платі на капітальний ремонт мереж немає. Їм дозволили законом – можете збирати гроші, але держава від цього усунулася. Друга система проблема – це проблема того, що держава взагалі втратила контроль і усунулася від того, щоб контролювати об’єкти комунальної інфраструктури, ліквідувавши житлово-комунальну інспекцію. І сьогодні взагалі немає можливості і бажання, мабуть, в держави контролювати комунальні об’єкти. І третє – це питання експлуатації мереж. Вони в нас вже досить серйозно зношені, їх потрібно ремонтувати, обслуговувати. І якщо ми говоримо про мережі магістральні по всьому місту, за них несе відповідальність місто. Але якщо в будинку, там іде питання розмежування мереж. До будинку йдуть магістральні, це ті, хто постачає, наприклад, газ, воду, тепло, а в самому будинку йде розподіл. Наприклад, за те, що йде в квартирі, відповідає мешканець квартири. За те, що йде по будинку, відповідає балансоутримувач цього будинку. Балансоутримання як таке поняття ліквідоване, його сьогодні немає, а ефективний власник не з’явився. Таке відчуття, що просто скинули вам на голову те, що ви не можете обслуговувати, і сказали: от ви тепер є господар цього будинку. У вас для цього немає ані фінансових ресурсів, ані можливостей, нічого.

Скинули на голову, а з себе відповідальність зняли? Тобто може вийти так, що за загибель трьох людей, за втрату майна ніхто не понесе відповідальність?

Олексій Кучеренко: Саме так. Ситуація патова. Держава скинула з себе відповідальність. Більше того, згідно із законом №417, це закон про особливості здійснення права власності у багатоповерхових будинках, органи місцевого самоврядування зобов’язані списати з балансу ці будинки. Але куди вони їх списують і куди вони далі потрапляють, нічого в законі не сказано. І в результаті сьогодні міські ради, міські голови списують з балансу ці будинки,і теоретично кажуть: це ваше майно, ви приватизували квартири, це ваша спільна власність. До речі, ОСББ і лідери цього руху, громадські діячі, кажуть: а ми не є власниками цього будинку. Ми громадські організації добровільні, ми на баланс будинок не беремо, ми не є власниками, ми не є управителями. В мене за останні роки дуже багато дискусій саме з приводу газопостачання в першу чергу було. Бо газовики підводять гпз до будинку, а далі починається межа вже не їхньої відповідальності, і ось тут починаються всі проблеми. Тому, на превеликий жаль, зараз ця трагедія викличе низку системних рішень. Ми саме в п’ятницю три годин сиділи на підкомітеті ВР, саме узгоджували новий законопроект, як цю відповідальність правильно зробити. І в першу чергу нашими опонентами виступають голови ОСББ, громадськість, які кажуть: ми ні за що відповідати не хочемо, це мережі наші, але ми не хочемо брати їх на баланс. І тепер постає системне запитання: будинки списали з балансу, а хто за них тепер відповідає? Ніхто.