Оксана Макаренко: «Норма про навчання за місцем проживання була завжди»

Перший раз у перший клас з новим законом «Про освіту». До чого слід готуватися батькам, які нововведення чекають на першачків цьогоріч, і хто з них має право на першочергове зарахування – з цим розібратися сьогодні в студії «Доброго ранку, Країно!» допоможе Оксана Макаренко – радник міністра освіти та науки України, спів засновниця ГО «Батьківський контроль» та ГО «Смарт освіта»:

«Хочу наголосити, що вперше не треба готувати дітей до першого класу. Не треба швиденько вчити читати, писати, рахувати і взагалі брати дитину з собою на співбесіду не потрібно. Жодним чином ніхто не може вимагати присутності дитини, влаштовувати якісь екзамени в перший клас. Тому що всі психологи нам постійно наголошували на тому, що це велика травма для дитини. І по-друге, жодним чином не були прописані якісь конкурсні вимоги. Рекомендувалася якась психологічна співбесіда, особливо цим скористалися спеціалізовані школи замість того, щоб подивитися, як дитина готова до школи, чи може вона висидіти 40 хвилин, бо не всі шестирічні діти на це здатні.

Ніхто з фахівців не візьметься в шестирічній чи семирічній дитині побачити якісь особливі таланти чи схильність до математики або до літератури. Поглиблене вивчення предметів з першого класу це насправді міф. Поглиблене вивчення допускається, і це зафіксовано і в Порядку і в законі, десь з п’ятого класу, коли дитина вже трошки повчилася, коли це вже не залежить від статків батьків, куди тебе прилаштували чи як тебе репетитори натаскали до школи. Насправді т повчився і подивився, розкрився, і тоді ти вже можеш визначитися, куди більш-менш іти. Хоча насправді професійне спрямування може бути ближче до десятого класу, коли вже йде професійна орієнтація.

Норма про навчання за місцем проживання була завжди. Насправді тільки спеціалізовані школи користалися тим, що вони не мали території обслуговування і абсолютно всіх пропускали через якісь непрозорий, незрозумілий конкурс. Решта шкіл мали територію обслуговування. Хочу наголосити, що насправді сьогодні немає такого закріпачення, що ви мусите піти тільки в ту школу, де ви прописані. Хоча інститут прописки теж відмінили, там є десять документів, якими ви можете підтвердити своє право на першочергове зарахування. Це жодним чином не обов’язок. Ви можете подати документи в будь-які школи, які забажаєте. До 31 травня, наголошую. А в цій школі, за якій ви закріплені територією обслуговування, можете подати документ, це підтверджуючий. Це ваша гарантія, що вас туди візьмуть. І це дуже важливо, це норма, на якій наполягали батьки. Особливо це стосувалося районів перенаселених, де йшла забудова неконтрольована і не було багато шкіл, невеличких міст, наприклад, навколо Києва, коли взагалі школи не будує місцева влада.

До 31 травня всі мають подати документи. Якщо спроможність закладу прийняти всіх дітей так, щоб розподілити, щоб не було більше тридцяти дітей в класі, не перевищує кількість поданих заяв, зараховуються абсолютно всі. І 1 червня видається наказ про зарахування. Якщо є потреба створити інклюзивний клас, хтось з батьків подав документи про висновок інклюзивно-ресурсного центру, то директор створює цей клас, і ви собі відпочиваєте до вересня, потім приходите і починаєте вчитися. Якщо кількість таких заяв перевищує, то в першу чергу зараховують тих, хто підтвердив право на першочергове зарахування за територією обслуговування школи, ті, хто мають старших братиків чи сестричок в цій школі, а також діти працівників закладу освіти, в який подано документ. Після того, як всіх зарахували, оприлюднюють списки тих, хто зарахований, а також наявність вільних місць. На ці вільні місця і проводиться жеребкування серед тих, хто подав заяви. З 1 по 15 червня не приймаються заяви, створюється протягом трьох днів комісія, яка всіх має сповістити, що буде така процедура і вона буде максимально прозора і відкрита, запрошуються всі бажаючі».

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти