Олег Заворотній про інтернет-шахрайство

Олег Заворотній – начальник відділу протидії злочинами у сфері електронної комерції Департаменту кіберполіції Національної поліції України. Як людям зрозуміти в яких випадках їх ошукали та яка відповідальність передбачена за інтернет-шахрайство:

«Якщо ми ведемо мову про онлайн-платежі, то тут надзвичайно велика кількість шахрайських схем, і коли людина з’ясує, що вона стала потерпілою, коли вона втратить кошти і зрозуміє, що щось відбулося, в такому випадку в обов’язковому порядку я рекомендую все-таки звертатися до нас. Щоб ми змогли провести компетентну перевірку і встановити, чи це дійсно злочин, чи це, можливо, якесь непорозуміння в плані збою чи ще щось. Тому якщо вести мову конкретно про онлайн-платежі, я б все-таки рекомендував користуватися перевіреними ресурсами.

Тобто всі повинні розуміти: якщо ви вже перебуваєте у вікні онлайн-банкінгу чи на офіційному сайті державних установ і там, де запропоновано перейти по ссилці і вчинити який-небудь платіж, то це безпечно, це 99,9% безпечна операція. А якщо ви просто зайшли в «Гугл» і зробили онлайн-платежі, то тут вже люди можуть стати жертвами. В тому і проблема, що для бабусі буде складно зрозуміти, тому що потрібно використовувати пошукові сервіси. Вони загальнодоступні, проте потрібно пройти певну процедуру перевірки доменного імені.

Найпростіший спосіб – це ввести те доменне ім’я, яке пропонує вам «Гугл», якщо ви вважаєте, що воно підходить вам і там є перелік послуг, який дає цей ресурс. І ви відвідуєте такі загальні сервіси і вводити таке доменне ім’я цього ресурсу, яке хочете перевірити. І вам на всіх сайтах видасть інформацію про час реєстрації цього доменного імені. Якщо це фактично доменне ім’я зареєстровано два дні тому… Це надзвичайна кількість сайтів. Це не один ресурс. Вони дають можливість перевірити, хто реєстрував зазначене доменне ім’я і коли зареєстровано.

Відповідальність передбачена частиною 3, ст. 190. Це злочин, вчинений шляхом незаконного використання електронної техніки, і передбачає позбавлення волі до 8 років. В принципі, на сьогодні цього достатньо».

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти