Олександр Охрименко: «В нас недовиконується план по надходженню коштів до Державного бюджету»

У липні українські пенсіонери отримали пенсії з затримкою. Проблему вирішували на найвищому рівні – в уряді. Чому була затримка і де взяли гроші на виплати, наскільки це прогнозована ситуація і чи можливо повторення затримки пенсій, будемо говорити з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» – економічним експертом Олександром Охрименком.

Чи ситуація із затримкою пенсій була прогнозованою?

Вона була прогнозована, і я дивуюся, що прем’єр-міністр у нас так погано знає статистику, яка розміщена на сайті Держказначейства. Вже починаючи із квітня цього року в нас дійсно недовиконується план по надходженню коштів до Державного бюджету. В нас на сім місяців дірка у 42 млрд. Це дивно, що він нічого не бачить. Було 22 млрд., вже 42 млрд. Що це означає? Це недовиконання плану. Іншими словами, було заплановано, що повинно прийти на 42 млрд. більше. Не прийшло. Там є багато причин: митниця майже 9 млрд. не дала, державні підприємства – 10 млрд., з ПДВ у нас якась незрозуміла ситуація. І дійсно дірка. Щоб ви розуміли, в нас заплановано, що в Пенсійному фонді не вистачає грошей, тому згідно плану, згідно Держбюджету Пенсійний фонд повинен був отримувати майже 150 млрд. за рік. Що відбулося? Пенсійний фонд говорить: дай. А Держбюджет каже: а в мене немає. І там дійсно ця затримка. Тому що, дивіться, єдиний соціальний внесок перевиконаний майже на 30%.

Тобто справа не в Пенсійному фонді?

Ні. Я скажу так: звичайно, прем’єр відповідає за все, але надходження до бюджету це Державна фіскальна служба, митниця це митниця, і міністр фінансів відповідає і за митницю і за фіскалів. Скоріш за все Данилюк, який уходив, про це знав, він це розумів. І тому він зробив демарш, сказав: хлопці, я йду, а ви робіть що хочете.

Ще звинуватили в ситуації «Укрпошту».

«Укрпошта» взагалі ніякого відношення не має. Вона посередник. Якщо прийшли гроші, вона видала. Знаєте, якщо вам на рахунок гроші не перерахували, ви можете з карткою скільки завгодно ходити, а не отримаєте. Те ж саме.

Виконуюча обов’язки міністра фінансів України Оксана Маркарова запевнила, що затримок з пенсіями більше не буде. Наскільки це реально?

Якщо зробити емісію, на сьогоднішній момент закрити 40 млрд., проблем не буде. Звичайно, що для цього є декілька шляхів. Перший шлях – НБУ може наперед заплатити, він вже заплатив 35 млрд., закрив дірку. Якщо б не було 35 млрд., була б дірка ще більша. А зараз він може згадати, що може заплатити ще 45 млрд. Чисто технічна емісія, але вона називається доходи майбутніх періодів, тобто він платить податки нібито наперед за 2018 рік. Допускається. Другий напрямок – розмістити державні цінні папери. В якому випадку? Там просто дефіцит буде рвати, і для міністра фінансів це не дуже добре, показники будуть розвалюватися. Вони зараз дійсно розміщують ОВГЗ, навіть фактично 3-4 млрд., але 40 млрд. залучити складнувато. Скоріш за все буде метод використаний з Національним банком.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти