Руслан Ткаченко: «На НСТУ залишилися люди, які готові адаптуватися до керівництва, а не робити щось корисне для «Суспільного»

Великі бюджети «Суспільного» не змінили якість його програм і не покращили рейтингів телеканалу. Перед затвердженням на посаді Зураб Аласанія презентував власне бачення розвитку каналу. Ледь не найголовнішим акцентом у презентації стала оптимізація роботи компанії. До студії «Доброго ранку, Країно!» завітав Руслан Ткаченко – виконавчий продюсер НСТУ.

Як ви оцінюєте оптимізацію і скорочення, які відбулися на «UA:Перший?

Оптимізація була необхідна. Компанія з надзвичайно складною структурою, з великим штатом, потребувала оптимізації в час переходу в статус суспільного мовника. В статус акціонерного товариства, яким вона є. Але питання в тому, як проводити цю оптимізацію? За якими принципами визначати цих людей? Тому що так, як Зураб казав про те, що нові можливості для людей, які готові навчатися і щось робити корисне для «Суспільного», вийшло абсолютно не так. Тобто залишилися люди, які готові адаптуватися до керівництва. І ми бачимо наочно, що на виході компанії немає результату. Немає продукції, немає глядача.

Прокоментуйте свою власну історію впродовж останніх двох років.

Моя історія на НСТУ, до цього НТКУ, це історія 15-річної роботи. Здебільшого на керівних посадах. Я опікувався державними трансляціями. Причому ми в певні роки робили по 240 трансляцій на рік. Можете собі уявити, який це обсяг, яка динаміка була. Ми запускали нові формати. Я був виконавчим продюсером «Євробачення» в 2009 році дитячого, яке проходило в Києві. У мене за ці 15 років накопичився досвід, який унікальний. Унікальні знання самої системи структури НСТУ. Унікальні знання і комунікації з людьми, багато з яких я бачу поруч з собою. В 2017 році я брав участь в складі іншої команди в конкурсі на посаду голови правління.

Але людина з таким досвідом чомусь в’явилася не потрібною.

Я не можу пояснити, чому, наприклад, Зураб банить всіх, хто задає будь-яке критичне запитання. Це я кажу про «Фейсбук». «Фейсбук» – платформа, яка дозволяє комунікувати і отримувати зворотній зв’язок і бачити перспективу. В 2017 році вони мене переводять з посади начальника управління, головного продюсера, людина, яка відповідає фактично за все виробництво, в творче об’єднання суспільно-політичних програм для того, щоб запустити вечірнє шоу. І ми зробили пілот за два місяці, дуже швидко організували процес, побудували студію. Зробили пілот, але під час підготовки я помітив не досить чистоплотну роботу з грошима. Тобто є чужі, з якими все по правилах, по стандартах, і є свої, де ми можемо визначати – от сюди ми витратимо стільки грошей, причому за результат не будемо дуже сильно питати. Я, коли з такою історією зустрівся, поговорив з одним із керівників компанії, з членом правління і сказав, що так не можна робити, оскільки рано чи пізно правда все одно стане наявною. Мене попросили піти з цього проекту. Я пішов у довгострокову відпустку. За 15 років в мене накопилося може місяців шість. І потім я отримав попередження про скорочення своєї посади. За законом я сам звільняв людей, 15 років знаходячись на керівних посадах. Це необхідність, це робота. Безумовно, в першу чергу це виконання своїх обов’язків, своєї місії.

Вас звільнили незаконно?

Мене звільнили незаконно, не запропонувавши альтернативи. Мені пощастило довести це в суді. Не з першої спроби, не в першій інстанції, в апеляційній інстанції я довів незаконність. Судді зрозуміли цю картину і винесли правильне рішення – поновити мене на посаді. Мені навіть має компанія заплатити моральну компенсацію, виплатити зарплату за час вимушеного прогулу. Я чекаю тепер дій з боку компанії.

Ми бачимо дуже мало власного контенту, а натомість багато програм, які купуються.

Правильно, ми, коли говоримо про скорочення, це для глядача не важливо. Для нього важливі програми. І як результат ми зараз можемо подивитися кількість програм власного виробництва, кількість унікальних форматів, кількість трансляцій чи телемарафонів, які проведені власними силами. Їх можна перелічити на пальцях. І тут в мене запитання. Коли 5 років тому ми чули від Зураба, який прийшов з харківського телебачення на НСТУ, тоді ще НТКУ, на великий державний, центральний медіа-ресурс, і він повторював кожен раз: моя місія це розвалити державне телебачення. Ми чули в цьому слово «державне», а певне, що головне тут слово було «розвалити». Тому що знищені комунікації, звільнені люди. Компанія не спроможна випустити швидку інформаційну картину і наповнити день, наприклад, у разі якоїсь надзвичайної події. Цієї можливості у каналу немає просто через відсутність інструментів. Це начебто ми дітей з дитсадка поставили керувати великим підприємством. Така картина.

Чому замовчує ситуацію медіа-спільнота?

Ставлення медіа-спільноти, ставлення спеціалізованих ЗМІ, ставлення наглядової ради до цього питання таке, як до дитини, яка вчиться ходити. Вони намагаються не зачепити, щоб бодай не зруйнувати. Дуже обережно вони ставляться і до критики, і до винесення на поверхню будь-якої інформації, яка може негативно вплинути що на персоналій, що на саму ідею суспільного телебачення. Я найближчим часом маю повернутися на свою посаду, і як працівник Суспільного телебачення я готовий, і я прагну до того, щоб зробити ті процеси, які відбуваються всередині, які наразі є прихованими. Оскільки ми не бачимо навіть на сайті НСТУ рішень, не бачимо додатків до протоколів, не бачимо цифр, не бачимо премій. Вони собі зараз призначають собі премії. За що? Не все буде видно з позиції виконавчого продюсера, але те, що я побачу, я буду публікувати на своїй сторінці в ФБ. Руслан Ткаченко – шукайте. Колеги, запрошую вас писати свої спостереження. Будемо ділитися інформацією. Я думаю, разом ми подолаємо.

Важко писати сором після дій керівництва «Суспільного» в історії з «Євробаченням». Чому керівникам НСТУ не соромно?

Сором це репутація, а є ще фінансова складова. Як на мене, наразі вона важливіша. Тому що досі ніхто не знає, які штрафні санкції понесла Україна, НСТУ після відмови від участі в «Євробаченні». Ця сума існує. Вона складається з декількох складових. Але ми досі не знаємо, яка була вартість того рішення, яке ми отримали в лютому.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти