Станіслав Довгий: «Наш найбільший ресурс – це наші генетично обдаровані українські діти»

Сьогодні весь світ відзначає День дітей-винахідників. Серед них є і наймолодші українські генії, які втерли носа своїми ідеями навіть дорослим. В гостях студії «Доброго ранку, Країно!» Станіслав Довгий – президент Національного центру «Мала академія наук України», член Комітету з державних премій України у галузі науки і техніки. Щороку МАН обирає кращих серед кращих і потім допомагає цим дітям розвивати свої винаходи, розвиватися самостійно і виходити у подальше доросле життя:

«Ви знаєте, за останніми оцінками психологів перші найбільш яскраві ідеї у дітей проявляються десь у 8-9 років. Потім 13-17 років це пік дитячої винахідливості. І Мала академія наук сьогодні сформувала таке середовище, коли кожна дитина, яка має бажання і якісь здібності, може прийти до нас – у нас в кожному районі, в кожній області практично в кожній школі є свій осередок, і виявити своє бажання займатися тим чи іншим дослідницьким напрямком, зокрема винаходами. І перший крок, звичайно, це ідея. Ви знаєте, що в Україні ми говоримо про вугілля, запаси лісу, запаси якихось природних ресурсів, які вичерпуються, які проблеми у нас з цим. Але є найбільший ресурс – це дитячі таланти, це наші генетично обдаровані українські діти. І вони стільки генерують ідей, що можуть перекрити набагато всі недоліки в наших енергетичних та інших проблемах.

Від першого кроку – ідеї до провадження і уже виробництва досить великий шлях. І дуже важливо на цих перших кроках підтримати цього юного дослідника-винахідника. Вже кілька років працює в Малій академії Центр інтелектуальної власності, який допомагає зробити перший найважливіший крок – ідею реалізувати і захистити. Тобто ми допомагаємо працювати над цією ідеєю, формалізувати, зробити дослідження, порівняти з іншими аналогами і потім отримати захисний документ. Є відповідний орган – Держпатент, тобто в кожній державі є відповідна державна установа, яка захищає ідеї.

Сьогодні існує і державна підтримка. Тобто діти, які перемогли в МАН на третьому етапі, отримують додаткові бали, які сумуються із балами ЗНО. Окрім того, переможці отримують президентську стипендію, а це десь близько 2600 гривень на місяць протягом року. Ці кошти допомагають дітям в тому числі розвивати далі свій винахід. Але дуже важливо те, чим ми останні роки займаємося – це допомогти стати йому професійним винахідником».

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти